Kanserin Belirtileri Nelerdir?

Kanserin Belirtileri Nelerdir?

Başlangıçta, küçük bir hücre kütlesi olarak kanser, hiçbir belirti vermez. Bir kanser büyüdükçe, fiziksel varlığı yakındaki dokuları etkileyebilir. Bazı kanserler, vücudun kansere yakın olmayan diğer bölgelerinde semptomlara neden olan belirli maddeleri salgılar veya bağışıklık reaksiyonlarını tetikler.

Bazen ilk gösterge, başka bir nedenle yapılan bir laboratuvar testinin anormal bir sonucu olabilir. Kanser yakındaki dokuları içine doğru büyüyerek veya onları iterek etkiler, böylece onları tahriş eder veya sıkıştırır. Tahriş tipik olarak ağrıya neden olur. Sıkıştırma, dokuların normal işlevlerini yerine getirmesini engelleyebilir. Örneğin, bir mesane kanseri veya karındaki kanserli bir lenf, bir böbreği mesaneye bağlayan tüpü sıkıştırarak idrar akışını engelleyebilir. Bir akciğer kanseri, akciğerin bir bölümündeki hava akışını engelleyerek, kısmi akciğer çökmesine ve enfeksiyona yatkınlığa neden olabilir.

Kanser, kalın bağırsak duvarı veya akciğer boşluğu gibi çok fazla boşluğa sahip bir bölgede büyüdüğünde, oldukça büyüyene kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Aksine, ses teli gibi daha sınırlı bir alanda büyüyen bir kanser, nispeten küçük olduğunda semptomlara (ses kısıklığı gibi) neden olabilir. Bir kanser vücudun diğer bölgelerine yayılırsa (metastaz yaparsa), sonunda aynı lokal tahriş ve kompresyon etkileri meydana gelir, ancak yeni yerde bu nedenle semptomlar oldukça farklı olabilir.

Akciğerleri örten zarı veya kalbi çevreleyen torba benzeri yapıyı içeren kanserler, genellikle bu organların etrafında toplanan sıvıyı sızdırır. Büyük sıvı birikimleri, nefes almayı veya kalbin pompalanmasını engelleyebilir.

Kanser Komplikasyonları              

Çoğu kanser ilk başta tipik olarak ağrısızdır, ancak ağrı, baş ağrısına ve baş ve boyun kanserine neden olan beyin tümörleri ve ağrılı yutmaya neden olan yemek borusu kanserleri gibi bazı kanserlerin erken bir semptomu olabilir.  

Bu dönemde kan damarları kırılgan olduğu için hafifçe kanayabilir. Daha sonra kanser genişledikçe ve çevredeki dokuları istila ettikçe yakındaki bir kan damarına dönüşerek kanamaya neden olabilir.

Bazı kanserler, özellikle bacak damarlarında aşırı pıhtı oluşumuna neden olan maddeler üretir.  

Genel olarak, kanserli bir kişi, kanser ilerledikçe daha da kötüleşebilen kilo kaybı ve yorgunluk yaşar. Bazı insanlar iştahlarının iyi olmasına rağmen kilo kaybını fark ederler.  

Hksigorta.com’dan Ankara özel sağlık sigortası teklifinizi alabilirsiniz.

20 Kasım 2020
282 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al