Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Tam Olarak Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Tam Olarak Nedir?

Sosyal medya üzerinde karşımıza sık sık sigorta haberleri ve görselleri çıkıyor. Ancak ihtiyacımız olmadığından bazı sigortalar hakkında fikir sahibi olmuyoruz. Ancak zaman içerisinde ihtiyaç olması halinde de ne olduğu merak edilebiliyor. Örneğin tamamlayıcı sağlık sigortası konusunda çok makale görmüş, video ve görseller izlemiş olabilirsiniz. Tercih etmediğiniz, dikkatinizi çekmediği içinde odaklanmazsınız ve dolayısıyla insanların size neyi anlatmak istedikleri de anlaşılmaz. İşte bizde böyle bir durum içerisinde olan kişilerin sonradan tamamlayıcı sağlık sigortasının ne demek olduğunu öğrenmek istediklerinde bilgi edinebilmeleri için size bu makalemizi hazırladık.  Bu sayede adını çok fazla duyduğunuz tamamlayıcı sağlık sigortası ne demektir anlayabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ne Demek?

Bu sağlık sigortasının kısa bir tanımını yapmak gerekirse, adından da çağrışım yaptığı gibi, SGK’nın kapsamı dışında kalan ya da SGK maliyetini karşılasa bile belirli oranlarda ödeme yaptığı sağlık harcamalarında kullanılan isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Poliçe sahibi bireyler, böylece SGK tarafından karşılanmayan ya da kısmen karşılanan sağlık harcamaları için ek bir ücret ödemekten kurtulurlar. Ayrıca yine bu sigorta sayesinde özel hastane imkanlarından ek bir ücret vermeden yararlanılabilmesi gibi, haliyle daha iyi koşullarda sağlık hizmeti alırlar. Tamamlayıcı sağlık sigortası ayrıca çıkarılan kanun ile güvence altına alınan bir sigorta çeşididir. İlgili kanunun tamamlayıcı sağlık sigortasından (kanunda destekleyici sağlık şeklinde de ifade edilir) bahsedilen fıkrasında ise, sigortanın genel kapsamında bahsediliyor. Şöyle ki; sigortanın usul ve esasları SGK görüşü alınarak, hazine müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Ayrıca kanunda katılım payları ile ilgili ayrı bir paragraf açılarak, bu tutarların kapsam dışı kaldığından ve sigortalı tarafından ödenmesi gerektiği kararı kanunla sabitlenmiştir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta turudur. SGK’nın tedavi masraflarını karşıladığı her hastalıkla ilgili ödeme yapabilir. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortasında dikkat edilecek olan husus geçmişten gelen hastalıkları kapsamamasıdır. Bunun için bu sigortayı ne kadar erken yaşta ve kronik hastalıklarınız olmadan başlarsanız sonraki süreçte de o kadar fayda görmüş olacaksınız.

16 Aralık 2019
526 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al