Araçlarda Paslanmayı Önleyici Bilgiler

Araçlarda Paslanmayı Önleyici Bilgiler

Araçlar zaman içerisinde paslanmaya, çizilmeye, boyaları solmaya başlayacak. Dolayısıyla siz aracınıza ne kadar iyi bakar ve onu korursanız çevresel etkenlerden de o kadar uzak tutmuş olursunuz. Bu makalemizde araçlarda paslanma sorunu hakkında pratik bilgiler verelim istedik. Bu uyarılarımızı dikkate aldığınızda sizde aracınızın uzun yıllar boyunca paslanmadan yoluna devam ettiğini göreceksiniz.

Öncelikli olarak şunu söyleyelim ki açık havada sürekli olarak kalmak zorunda kalan araçlarda paslanma da daha fazla ortaya çıkan bir durumdur. Çünkü arın üzerine gelen atıklar, çamurlar, tozlar, yağmur suları, kar ve tuz gibi pek çok etkenler aracın paslanmasına neden olacaktır.

Araç havada kalan bir aracın üzerine yukarıda belirtmiş olduğumuz etkenler ister istemez gelecektir ve aracınız sürekli olarak onlarla karşı karşıya kaldığı içinde paslanmaya başlayacaktır. Araçların yüzeyleri dış etkenlerden korunsun diye boya ile kapılıdır. Dolayısıyla açıkta olmayan bir kaportada paslanma olmayacaktır. ya da risk olabildiğince azdır. Özellikle kaput, bagaj, kapı içleri, yürüyen aksam gibi yerlerde karşınıza çıkabilecek paslanma sorunu rutubet, toz, toprak gibi etkenlerle baş göstermektedir. Üretici firmalar genellikle çevre kirlilikleri, çamur, atıklar, gibi sebeplerle oluşan paslanmaları garanti kapsamı dışında tutmaktadır. Paslanmaya karşı yapacağınız ilk müdahale aracınız yeniyken araç bakım merkezlerinin uyguladığı pas önleme sistemlerini aracınıza uygulatmaktır. Aracın taban sacının yalıtımı sık sık kontrol edilmelidir. Yalıtım kabarmışsa paslanma tehlikesi başlamış demektir.

Aşağıda aracınızın paslanmaması için dikkat etmeniz gereken birkaç maddeyi size sıralayalım istedik.

Araçtaki su tahliye delikleri ve kanallarının mutlaka açık olmasını sağlamak zorundasınız. Özellikle aracınızın üzeri açıksa bu durumda dikkati biraz daha yoğunlaştırmalısınız.

Aracınızın altının yıkanmasını belli periyotlarda sağlamanız gerekiyor. Aracınızın altında ne kadar az çamur olur yani ne kadar temiz olursa paslanmasını da o kadar çok önlersiniz.

Aracınızı yıkadıktan sonra kapı altları çamurluk içleri, çamurluk kenarları, bagaj olukları, motor bölümü, marş profillerinin içleri, taşıyıcı sistem profil içleri ile kapı direkleri gibi hassas bölümlerin iyice yıkanıp kurutulduğundan emin olmanız gerekir.

Aracınızdaki küçük çarpmalar, çizikler ve delikler dış etkenlere bağlı olarak çok çabuk bir şekilde paslanmaya başlayacaktır. Bunun için olası durumlar sonrasında mutlaka bu hasarların giderilmesini sağlamalısınız.

Aracınızı yıkatırken ya da yıkarken fırça sürmemeye dikkat etmelisiniz. Fırça yerine sünger kullanmak çok daha mantıklıdır çünkü bu sayede aracınızda çiziklerde oluşmayacaktır.

10 Ekim 2019
597 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al