Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kasko Sigortası Zorunlu mu?

Kasko Sigortası Zorunlu mu?

Kasko sigortası zorunlu olmayan ve isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür. Ancak sürücüler araçlarına kasko yaptırmanın zorunluluktan gelen değil ihtiyaçtan yapılan bir uygulama olduğunu bilirler. Çünkü kasko sigortasının amacı sizin aracınızda meydana gelen olası hasarların karşılanmasını sağlamaktır. Bir sürücü trafiğe çıktığı zaman neyle karşılaşacağını bilemediği gibi her an kaza ile yüzleşmek durumunda kalabilir. Bu kazalar bazen sürücü tarafından yapılan hatalar neticesinde olurken bazen de karşı sürücü tarafından meydana gelebilir. Kasko sigortası sizi pek çok riske karşı koruma altına alır bunun içinde aracınızı modeline göre kaskonuzu yaptırmanızı tavsiye ederiz. Modeline göre dediğimizde ise yeni otomobilleri göz önüne aldığımız zaman en küçük masrafların bile büyük maddi sonuçlarının olacağını söyleyebiliriz.

Araç sigortasının en az trafik sigortası kadar zorunlu bir sigorta olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bir aracın maddi olarak korunmuş olması demek sürücünün de kendisini daha güvende hissetmesi anlamına gelecektir. Kasko sigortası sadece aracı değil sürücüyü de koruma altına alır. Çünkü beklenmedik bir anda meydana gelen hasar sizin tarafınızdan karşılanmayacağından dolayı kendinizi de psikolojik olarak rahat hissedersiniz. Sonuç olarak kasko sigortası için isteğe bağlı yapılan bir sigorta demiş olsak da yine de trafik sigortası kadar gerekli denilebilmektedir.

Durumun daha da net anlaşılabilmesi için trafik sigortası konusuna da değinmenin doğru olduğunu düşünüyorum. Bunun için trafik sigortası nedir ve trafik sigortası yaptırmak zorunlu mu? bu konuya değinelim.

Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Trafik sigortası Kara yolları Trafik Kanununa göre trafiğe çıkan her aracın yaptırmakla mükellef olduğu bir sigortadır. Bunun için yapılması zorunludur ve trafik sigortasını yaptırmadığınız zaman bir takım cezai işlemlerle karşı karşıya kalırsınız. Bu da sizin trafik sigortasını yaptırmamak için kaçtığınız bir sigorta bedelinin çok üzerinde ödeme yapmanız anlamına gelecektir.

Trafik Sigortası Neden Yaptırılır?

Trafik sigortasının yapılmasının amacı karşı sürücüye sizin tarafınızdan verilecek olan hasarların karşılanmasını sağlamaktır. Bunu aynı şekilde kendiniz içinde düşünebilirsiniz. Dolayısıyla trafiğe çıkan her araç bir risk taşır ve kendisine çarpacak olan bir sürücünün aracınızdaki hasarı karşılaması gerekir. Devlet zorunlu sigortayla birlikte bu durumu kontrol altına almıştır.

20 Haziran 2019
277 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al