Balık Yağının Faydaları

Balık Yağının Faydaları

Balık yağı, kas aktivitesinden hücre büyümesine kadar vücudunuzun birçok işlevi için ihtiyaç duyduğu maddeler olan omega-3 yağ asitlerinin diyet kaynağıdır. Balık yağı, iki omega-3 içerir. DHA ve EPA’nın besin kaynakları somon, uskumru ve alabalık gibi yağlı balıklar ve midye, istiridye, yengeç gibi kabuklu deniz ürünleridir. Bazı kabuklu yemişler, tohumlar ve bitkisel yağlar omega-3 içerir.

Balık yağı takviyeleri sıvı, kapsül ve hap şeklindedir.

İnsanlar kalp krizi ve felç riskini azaltmak, yüksek trigliseritleri ve yüksek tansiyonu tedavi etmek ve romatoid artrit semptomlarını iyileştirmek için balık yağı kullanırlar.

Belirli koşullar için balık yağının kullanımına ilişkin araştırmalar şunu göstermektedir:

Kalp hastalığı

Araştırmalar, ton balığı veya somon gibi diyetsel balık yağı kaynaklarını haftada iki kez yemenin kalp hastalığı geliştirme riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. En az altı ay boyunca balık yağı takviyesi almanın, kalp hastalığı riski yüksek olan kişilerde kalp ile ilgili olaylar (kalp krizi gibi) ve ölüm riskini azalttığı gösterilmiştir. Araştırmalar ayrıca, daha yüksek EPA yağ asitlerine sahip yaşlı yetişkinlerde konjestif kalp yetmezliği riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Yüksek tansiyon

Çok sayıda çalışma, balık yağı takviyesi alan kişilerde kan basıncında mütevazı düşüşler olduğunu bildirmektedir. Bu etkinin orta ila şiddetli hipertansiyonu olan kişilerde hafif hipertansiyonu olanlara göre daha büyük olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.

Yüksek trigliseritler ve kolesterol

Omega-3 yağ asitlerinin kan trigliserit düzeylerini önemli ölçüde azaltabileceğine dair güçlü kanıtlar var. Düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol seviyelerinde de bir artış gözlenmesine rağmen, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterolde de hafif bir iyileşme olduğu görülmektedir.

Romatizmal eklem iltihabı

Araştırmalar, balık yağı takviyelerinin romatoid artritli kişilerde ağrıyı azaltmaya, sabah sertliğini iyileştirmeye ve eklem hassasiyetini hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Rahatlama genellikle mütevazı olsa da, iltihap önleyici ilaçlara olan ihtiyacı azaltmak yeterli olabilir.

Omega-3 yağ asitleri, sağlık için gereklidir. Kızartılmış değil, ızgara veya pişmiş balık yiyerek bunları diyetinizden almaya çalışın. Balık yağı takviyeleri, hastalığınız varsa yardımcı olabilir. Balık yağı ayrıca neredeyse hiç cıva içermiyor gibi görünmektedir, bu da belirli balık türlerinde endişe kaynağı olabilir. Genel olarak güvenli olsa da, çok fazla balık yağı kanama riskinizi artırabilir ve bağışıklık tepkinizi bastırabilir. Balık yağı takviyelerini bir doktor gözetiminde alın.

Sigorta teklifi almak için ulaşmanız yeterli olacaktır.

12 Kasım 2020
488 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al