Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Bu makalemizde tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, avantajları nelerdir, tamamlayıcı sağlık sigortasında nasıl hizmetler bulunur gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Tamamlayıcı sağlık sigortası sağlık hizmeti veren kurum tarafından hizmet içerisine alınmayan ya da tam kapsamayan sağlık harcamalarının karşılanmasını sağlayan bir hizmet modelidir. Bu sayede sağlığınızla ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda ya da yakınlarınızın yaşadığında rahat ve konforlu bir şekilde hastane sürecinizi sürdürebilirsiniz. Türkiye’de çalışanların sağlık harcamalarını üstlenen kurum bilindiği gibi SGK ancak bu kurumunda her masrafı ya da her hastane masraflarını kapsam içerisine almadığı biliniyor. Örneğin SGK anlaşmalı ya da anlaşmasız olan hastanelerde tedavi olunduğunda tedavi masraflarının tamamını ya da bir kısmını ödemiyor. Dolayısıyla siz özel bir hastaneye gittiğiniz zaman cebinizden ekstra para ödemek durumunda kalıyorsunuz. 

Özel sağlık sigortasında eskiden olan düzenlemeye göre sigorta yaptırmış olan kişiler tedavi masraflarını sigorta şirketleri ya da SGK’ya fatura ettirebiliyorlardı. Özel hastanelere gidenler ise sağlık harcamalarının tümünü özel sigortalarından alıyorlardı. Son düzenlemeyle birlikte bu durum ortadan kaldırılarak SGK kapsamına alınmayan bir takım sağlık harcamaları tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılarak kapsam içerisine alınmak zorunda oluyor. Gelelim tamamlayıcı sağlık sigortasının teknik olarak ne demek olduğunu incelemeye.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti alan bir SGK’lı sağlık hizmetinden çok daha kapsamlı bir şekilde yararlanabiliyorlar. SGK’nın tedavi masraflarını karşılamadığı ya da kendi ücretlerinin limitlerini aştığı tedavi giderlerinde tamamlayıcı sağlık sigortası devreye giriyor ve size ekstra bir ödeme çıkarmıyor. Bu sigorta tedavi sürecinizde iki şekilde devreye giriyor. Bunlardan birincisi ayakta tedavi ikincisi ise yatarak tedavidir. Örneğin siz bir kaza neticesinde yaralandınız ve en yakınınızdaki özel hastaneye gittiniz bu durumda SGK özel hastane giderlerinizi karşılamayacak ve size ekstra fatura kesilecektir. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortanız varsa bu durumda sigorta şirketi sizin ayakta ya da yatarak olan tüm tedavi masraflarınızı karşılayacaktır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı

Tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta tedavi hizmeti almak istediğiniz de 1 yıl geçerli olan bir poliçe hazırlanacak ve bu poliçede sigorta şirketine göre değişiklik gösterecek 9–10 doktor muayenesi yapabileceksiniz. Ayakta tedavide ufak hastalıklar, muayene, kontroller gibi ihtiyaç gerektiren hizmetleri alabilir ve para ödemesi yapmazsınız. Yatarak tedavi kapsamında ise ameliyat, hastanede muayene süreci, tetkik, tahlil vs. Durumların hiçbiri için ekstra bir ücret ödemezsiniz. Ancak bu sigortadan yararlanabilmeniz için gittiğiniz hastanenin SGK ile anlaşmasının olması gerekiyor.

12 Nisan 2019
171 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al