Adım Adım ÖTV İndirimli Araç Alımı

Adım Adım ÖTV İndirimli Araç Alımı

Engelli vatandaşların güncel yaşam içerisinde hayat konforunu artırabilmek adına devletin uyguladığı hizmetlerden bir tanesi de ÖTV indirimi olmuştur. Engelli vatandaşlar engel oranlarına göre ÖTV indiriminden faydalanabileceği sıfır ÖTV ile de araç sahibi olabilirler. Bu haberimizde engelliler için adım adım ÖTV indirimli araç alımı yöntemi hakkında bilgilendirme yapalım istedik. Öncelikli olarak ÖTV indirimli araçları ama hakkı kimlere verilmiştir bununla başlayalım.

ÖTV İndirimli Araç Kimler Alabilir?

Engellileri üç grupta ayırabiliriz, çünkü ÖTV indirimden faydalanabilmek için farklı yöntemler vardır. Bunlardan birincisi sol kol ve sol el engelliler ikincisi rapor oranları % 90 ve üzerinde olanlar ve üçüncüsü ise rapor oranları % 90’ının altında olanlar.

Sol kol ve sol el engelli bulunan kişiler otomatik vitesli araçlarda ÖTV ödemeden satın alabilirler. Eskiden sol elden engeli olanlar ÖTV’den faydalanamıyorlardı ancak son düzenleme sonrasında onlar içinde bu hak tanınmış oldu. Üstelik bu aracı yalnızca kendileri değil kendilerinden başkası da kullanabiliyor.

Sıfır Araç Alımında ÖTV İndirimi

Sıfır bir araç alımında ÖTV indiriminden yararlanabilmek için sakatlık oranının % 90’ının üzerinde olması gerekli. Ancak engelli kişi aracı kendisi kullanacaksa bu durumda özel tertibat olmak koşuluyla engel oranı % 90 altı da olsa ÖTV indiriminden faydalanabilmektedir. Sol kol ve sol el engeli bulunanlar otomatik vites olmak koşuluyla ÖTV indiriminden yararlanarak sıfır araç alabilirler. 

HKsigorta.com’dan engelli aracınız için trafik sigortası Ankara teklifi alabilirsiniz.

ÖTV İndirimli Araçlarda Yaş Şartı Var Mı?

ÖTV indirimli bir araç alınacak ise eğer ki engelli aracı kendisi kullanacaksa bu durumda H sınıfı sürücü belgesi alması gerekir. Bu ehliyeti alabilmek içinde 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir. Ancak aracı kendisi kullanmayacaksa bu durumda engel oranının %90 üzeri olması koşuluyla herhangi bir yaş şartı aranmamaktadır.

ÖTV İndirimine Hangi Araçlar Tabidir?

  • ÖTV indirimiyle araç alınmak isteniyorsa bu durumda 1600 ve altında motor silindir hacmine sahip binek araçlar alınabilir. Buna göre binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon, vb. taşıtların bu motor silindir hacmini geçmemiş olması gerekiyor.
  • Silindir hacmine bakılmayan motosikletler
  • 2800 motor silindir hacmini geçmeyecek olan eşya taşımada kullanılacak araçlar

Yukarıdaki maddeleri özetleyecek olursak ÖTV indiriminden yararlanmak için alacağınız aracın 1600 motoru geçmemesi ticari araç için ise 2800 motoru geçmemesi gerekiyor. Peki siz yukarıdaki şartlar dahilinde bir araç almak istiyorsunuz bu durumda ne yapmanız gerekiyor onu da açıklayalım.

08 Ağustos 2020
418 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al