Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Dizel Motor Nasıl Çalışır?

Dizel Motor Nasıl Çalışır?

Benzinden yaklaşık olarak 16 yıl sonrasında 1892 yılında Alman bir mühendis olan Rudolf Diesel tarafından bulunmuştur. Benzinli bir motorla dizel bir motorun çalışma mantığı aynı olmasına karşın en belirgin fark piston içinde sıkıştırılmış yakıt + hava karışımı değil yalnıza hava olmasından kaynaklanıyor.

Motor içerisinde sıkıştırılan hava belli düzeyde bir basınç ve de sıcaklığa ulaştığı zaman yüksek basınca birlikte enjektörden yakıt püskürtmeye başlar ve sıkışan sıcak havanın içerisinde yakıt patlaması ile piston aşağıya doğru itilmeye başlar. Benzin motoruyla en temel farkı bu oluştur ancak bu durumunda avantaj ve dezavantajları vardır.

Dizel motorlardaki en büyük avantaj yanmanın da hava içindeki enjekte edilmiş olan yakıt ile sağlanmasıyla birlikte daha kusursuz bir gerçekleşme olacak ve buna bağlı olarak da verim sağlanacaktır. Benzinli motorlara baktığımız da ise % 20 oranında motor verimlerinden bahsedilebilir. Dizel motorlarda bu verim % 40’a kadar yükselmektedir. Bu şekilde dizel motorla benzin motora göre daha fazla yol alınabilir.

Yanma kuvvetli bir şekilde sağlanmış olacaktır. Bu da tork daha fazladır ve ara hızlanmaları daha iyi gerçekleşir. Ancak fazla devir yapamadıkları için çok daha hızlı kesilirler.

Fazla devir yapamayacaklarının nedeni ise dizel motorların benzinli motorlara göre daha kuvvetli bir motor bloğuna sahip olmalarıdır. Dizel motorlarda pistonlar 4000 devirden daha hızlı çevirmeleri mümkün olmaz. Benzinli motorlarda ise bu düzen 6000’ e kadar çıkacaktır.

Hksigorta.com’dan Ankara kasko sigortası teklifinizi alın. Tüm sigorta şirketlerinin içinden size uygun olan seçeneği sizlere sunalım.

Dizel Araç Kaskosu Farklı mı?

Dizel bir aracın kasko sigortası benzinli bir aracın sigortasıyla aynıdır. Bunun için aracınızın yakıt türü ne olursa olsun aynı fiyata yaptırabilirsiniz. Kasko fiyatlarını etkileyen en önemli şey sürücünün yaşı, hangi şehirde olduğu ve ehliyetidir. Araç üzerindeki alarm donanımları da kasko fiyatlarını etkileyen faktörler arasında geliyor.

Kasko sigortasının amacı sizin kendi aracınızda meydana gelen hasarların karşılanmasını sağlayacaktır. Kasko sayesinde aracınızı güvene alabileceğiniz gibi olası bir hasar durumunda da problem yaşanmasını sağlamış olursunuz. Bu sayede kaza sonrasında aynı anda çok para harcamak zorunda kalmazsınız.

23 Mayıs 2020
58 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al