Sünnet Nedir? Yeni Doğan Bebeklerde Sünnet

Sünnet Nedir? Yeni Doğan Bebeklerde Sünnet

Sünnet, penisin ucunu kaplayan derinin çıkarıldığı bir işlemdir. Sünnetler bir hastanede veya poliklinikte doktor tarafından yapılır. Sünnet Türk toplumunda dinin ve kültürel bir törenin parçasıdır

İşlem sırasında doktor, penisin etrafındaki bölgeyi uyuşturur. Bu, sünneti çocuk için daha az acı verici hale getirir. İşlem yaklaşık 20 dakika sürer.

Sünnet hakkında karar vermek

Sünnet sizin ve aileniz için kişisel bir seçimdir. Kültürünüz, dininiz ve kişisel tercihleriniz gibi faktörler kararınızı etkileyebilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Sünnet Teminatı

Yeni Doğan Bebeklerde Sünnet

Yeni doğacak bebeğinizi sünnet ettirmeye karar verirseniz, penisin iyileşmesine yardımcı olacak bazı adımları izlemeniz gerekir.

  • Bebeğinizin yeni bir bebek bezine ihtiyacı olduğunda bölgeyi nazikçe suyla temizleyin.
  • Penisteki idrarı temizlemek için yumuşak sabun ve su kullanın. Bu enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Peniste bandaj varsa, muhtemelen idrara çıktığında düşecektir.
  • Bazen bebeğinizin idrarı ve bezinden gelen basınç, penisin ucundaki yeni ortaya çıkan cildi tahriş edebilir. Merak etmeyin bu genellikle birkaç gün sonra geçecektir.
  • İyileşme yaklaşık 7 ila 10 gün sürer. Penisin bir miktar şişmesi normaldir. Penisin ucunda sarı bir akıntı veya kaplama oluşması da normaldir. Bunu çıkarmaya çalışmayın. Kendiliğinden gidecektir.
  • Oğlunuzu sünnet ettirmemeye karar verirseniz, penisinin bakımı için bazı adımlar atmanız gerekecektir. Enfeksiyon riskini azaltmak için sabun ve suyla temiz tutun. Oğlunuz büyüdüğünde, sünnet derisi penisinin ucundan ayrılacaktır. Buna geri çekme denir. Geri çekilme çocuklarda farklı zamanlarda olur.
  • Çoğu erkek çocuk 5 yaşına gelene kadar sünnet derisini geri çekebilir. Hazır olmadan önce sünnet derisini geri çekmeye çalışmayın. Bu penise zarar verebilir ve ağrıya neden olabilir. Sünnet derisi geri çekilmeye hazır olduğunda, oğlunuza sünnet derisini nazikçe nasıl geri çekeceğini ve altındaki cildi nasıl temizleyeceğini öğretebilirsiniz. Banyo yaparken veya duş alırken her gün sünnet derisinin altını yıkamalıdır.

Sonuç olarak sünnet hem dinimiz için bir gereklilik hem de çocuğun sağlıklı kalması için bir ihtiyaçtır. Bebeklik döneminde çocuğunuzu sünnet ettirdiğinizde hem iyileşme süreci hızlanacak hem de siz yeni sünnet olmuş bir çocuğun gerilimini yaşamamış olacaksınız.

26 Eylül 2021
147 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al