Yumurta Alerjisi Belirtileri ve Nedenleri

Yumurta Alerjisi Belirtileri ve Nedenleri

Yumurta, çocuklar için en yaygın alerjiye neden olan gıdalardan biridir. Yumurta alerjisi semptomları genellikle yumurta veya yumurta içeren yiyecekler yedikten birkaç dakika ila birkaç saat sonra ortaya çıkar. Belirtiler ve semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişir ve deri döküntüleri, kurdeşen, burun tıkanıklığı ve kusma veya diğer sindirim problemlerini içerebilir. Nadiren yumurta alerjisi, yaşamı tehdit eden bir reaksiyon olan anafilaksiye neden olabilir.

Yumurta alerjisi bebeklik döneminde ortaya çıkabilir. Hepsi olmasa da çoğu çocuk ergenlik döneminden önce yumurta alerjisini aşar.

İlginizi çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyat Teklifi

Yumurta Alerjisi Belirtileri

Yumurta alerjisi reaksiyonları kişiden kişiye değişir ve genellikle yumurtaya yedikten hemen sonra ortaya çıkar. Yumurta alerjisi semptomları şunları içerebilir:

  • Deri iltihabı veya kurdeşen – en yaygın yumurta alerjisi reaksiyonu
  • Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırma (alerjik rinit)
  • Kramplar, bulantı ve kusma gibi sindirim semptomları
  • Öksürük, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma veya nefes darlığı gibi astım belirtileri ve semptomları

Anafilaksi: Şiddetli bir alerjik reaksiyon, anafilaksiye, ani epinefrin atışı ve acil servise gitmeyi gerektiren hayatı tehdit eden bir acil duruma yol açabilir. Anafilaksi belirti ve semptomları şunları içerir:

  • Boğaz şişmesi veya boğazınızda nefes almayı zorlaştıran bir yumru dahil olmak üzere solunum yollarının daralması
  • Karın ağrısı ve krampları
  • Hızlı nabız
  • Baş dönmesi, sersemlik veya bilinç kaybı olarak hissedilen kan basıncında şiddetli düşüş ile şok

Ne kadar hafif olursa olsun, herhangi bir reaksiyonu doktorunuzla tartışın – sizin veya çocuğunuzun yumurta yemesi gerekir. Yumurta alerjisi reaksiyonlarının şiddeti, her biri meydana geldiğinde değişebilir, bu nedenle geçmişteki bir reaksiyon hafif olsa bile, bir sonraki reaksiyon daha ciddi olabilir.

Sizde veya çocuğunuzda yumurta veya yumurta içeren bir ürünü yedikten kısa bir süre sonra gıda alerjisi belirtileri veya semptomları varsa bir doktora görünün.

Yumurta Alerjisi Nedenleri

Bağışıklık sistemi aşırı reaksiyonu gıda alerjilerine neden olur. Yumurta alerjisi için bağışıklık sistemi, yanlışlıkla belirli yumurta proteinlerini zararlı olarak tanımlar. Siz veya çocuğunuz yumurta proteinleriyle temas ettiğinde, bağışıklık sistemi hücreleri onları tanır ve bağışıklık sistemine alerjik belirti ve semptomlara neden olan diğer kimyasalları salması için sinyal gönderir.

09 Mart 2021
227 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al