Sirkadiyen Ritim Nedir?

Sirkadiyen Ritim Nedir?

Sirkadiyen ritimler, vücudun iç saatinin bir parçası olan ve temel işlevleri ve süreçleri gerçekleştirmek için arka planda çalışan 24 saatlik döngülerdir. En önemli ve iyi bilinen sirkadiyen ritimlerden biri uyku-uyanma döngüsüdür.

Vücudun farklı sistemleri, beyindeki ana saatle senkronize olan sirkadiyen ritimleri takip eder. Bu ana saat doğrudan çevresel ipuçlarından, özellikle ışıktan etkilenir, bu nedenle sirkadiyen ritimler gece ve gündüz döngüsüne bağlıdır.

Doğru şekilde hizalandığında, sirkadiyen bir ritim tutarlı ve onarıcı uykuyu destekleyebilir. Ancak bu sirkadiyen ritim bir kenara atıldığında, uykusuzluk dahil önemli uyku sorunları yaratabilir. Araştırmalar ayrıca sirkadiyen ritimlerin fiziksel ve zihinsel sağlığın çeşitli yönlerinde ayrılmaz bir rol oynadığını ortaya koyuyor.

Sirkadiyen Ritim Nasıl Çalışır?

Sirkadiyen ritimler, vücudun süreçlerinin 24 saatlik bir süre boyunca çeşitli noktalarda optimize edilmesini sağlamaya yardımcı olarak çalışır.

Sirkadiyen ritimler her tür organizmada mevcuttur. Örneğin, çiçeklerin doğru zamanda açılıp kapanmasına yardımcı olurlar ve gece hayvanların daha fazla yırtıcı hayvana maruz kalacakları gündüz saatlerinde barınaklarından çıkmalarını engellerler.

İnsanlarda sirkadiyen ritimler vücuttaki zihinsel ve fiziksel sistemleri koordine eder. Sindirim sistemi, öğünlerin tipik zamanlamasına uyacak proteinler üretir ve endokrin sistem, hormonları normal enerji harcamasına uyacak şekilde düzenler.

Vücudun her yerinde sirkadiyen ritimler, beyinde bulunan ve bazen sirkadiyen kalp pili olarak adlandırılan bir ana saate bağlıdır. Spesifik olarak, beynin hipotalamus adı verilen bir bölümünde bulunan üst kiyazmatik çekirdekte bulunur. Günün farklı saatlerinde, vücuttaki aktiviteyi düzenlemek için sinyaller gönderir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Sirkadiyen Ritim Biyolojik Saatle Aynı mıdır?

Biyolojik saatler, sirkadiyen ritimler de dahil olmak üzere vücut süreçlerinin zamanlamasını düzenlemeye yardımcı olur. Sirkadiyen ritim biyolojik bir saatin etkisidir, ancak tüm biyolojik saatler sirkadiyen değildir. Örneğin bitkiler, 24 saatlik bir döngüden farklı bir zamanlamaya sahip biyolojik bir saat kullanarak değişen mevsimlere uyum sağlar.

Sirkadiyen Ritim Uykuyu Nasıl Etkiler?

İnsanlar sirkadiyen ritim hakkında konuştuğunda, bu çoğunlukla uyku bağlamındadır. Uyku-uyanma döngüsü, sirkadiyen ritimlerin öneminin en açık ve en kritik örneklerinden biridir. Gün boyunca ışığa maruz kalma, ana saatin uyanıklık oluşturan ve aktif kalmamıza yardımcı olan sinyaller göndermesine neden olur . Gece düştüğünde, ana saat, uykuyu destekleyen bir hormon olan melatonin üretimini başlatır ve daha sonra gece boyunca uykuda kalmamıza yardımcı olan sinyaller iletmeye devam eder.

10 Aralık 2020
469 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al