Neden Hamile Kalamıyorum?

Neden Hamile Kalamıyorum?

Bir aile kurmaya hazır olduğunuzda ve hamile kalmadığınızda bu sinir bozucu ve bunaltıcı bir durum olabilir. Merak etmeye başlayabilirsiniz bu tıbbi bir sorun mu yoksa daha sabırlı olmak mı gerekiyor? Her 8 çiftten biri gebe kalmak için mücadele ediyor.  

Kısırlık Nedir?

Kısırlık, 35 yaşın altındaki kadınlar için bir yıl korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra hamile kalamama olarak tanımlanır.

Kısırlığa bir veya daha fazla faktör neden olabilir. En yaygın sorunlar ise şunları içerir.

Spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyen tıkalı veya yaralı fallop tüpleri, bir kısırlık nedenidir. Pelvik enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan hastalık veya endometrioz öyküsü, fallop tüpü tıkanıklığı riskinizi artırır.

Düzensiz şekilli bir rahim, döllenmiş bir yumurtanın rahim duvarına yapışmasını zorlaştırabilir. Rahim duvarında kanserli olmayan büyümeler, ameliyat veya enfeksiyondan kaynaklanan yara dokusu kısırlığa neden olabilir.

Yumurtlama Bozukluğu

Bazen kadınlar düzenli ve tutarlı bir şekilde yumurtlamazlar. Adet döngüleri, polikistik yumurtalık sendromu, hormonal dengesizlikler veya obezite gibi durumlardan kaynaklanabilir. Yumurtlama aşırı egzersiz, stres veya düşük vücut ağırlığından da etkilenebilir.

Erkek Faktörü

Kısırlık vakalarının % 30’undan fazlasında, düşük sperm sayısı veya anormal sperm hareketi veya şekli gibi bir sorun vardır. Erkek kısırlığı, travma, diyabet gibi tıbbi durumlar ve alkol, sigara gibi sağlıksız alışkanlıklar gibi bir dizi nedene bağlı olabilir.

Stresin Doğurganlık Üzerindeki Etkisi

Gebe kalmaya çalışırken endişeli hissetmeniz normaldir. Ancak bunun doğurganlığı etkileyip etkilemediği tartışmaya açık.

Yaş, Kadınlar İçin Önemli Bir Faktördür

Muhtemelen biyolojik saatiniz işliyor ifadesini duymuşsunuzdur. Bu cümle, doğurganlığı ifade eder. Kadınlar adet döngüleri durduktan sonra, genellikle 40’lı veya 50’li yaşlarda hamile kalamazlar. Erkekler yaşamları boyunca sperm üretir, ancak kadınlar siz yaşlandıkça azalan belirli sayıda yumurta ile doğarlar.

Doğduğunuzda yaklaşık iki milyon yumurtanız var ama doğal olarak ergenliğe ulaştığınızda yüz binlercesini kaybetmiş olacaksınız. Ne yaparsanız yapın vücudunuz yumurta kaybetmeye devam eder ve kadınların yumurta kaybetme oranı 37 yaş civarında daha da hızlanır.

Gebelik öncesindeki sürece hazırlık için yaptıracağınız Ankara özel sağlık sigortası doğum paketi ile gebelik sonrasında da rahat edersiniz.

28 Kasım 2020
263 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al