Sigortalı Hayatını Kaybederse Ne Yapılmalı?

Sigortalı Hayatını Kaybederse Ne Yapılmalı?

Otomobiller günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilme konusunda bize çok büyük fayda sağlıyor ancak bir otomobiliniz varsa o zaman riskinizin de biraz daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü otomobilinizde taşıdığınız yolcuların hayatı da size emanet edilmiş demektir. Bunun için otomobil sürerken ne kadar dikkatli olursanız o kadar iyi olacaktır. Ancak ölümün herkesin başına gelebilecek bir son olduğunu biliyoruz ve yaşınız kaç olursa olsun vefat durumuyla herkes yüzleşebilir. Peki, bir sürücünün kaza sonrasında ya da herhangi bir nedenden dolayı hayatını kaybetmesi sonrasında otomobil trafik sigortası ne olur? Böyle durumda ne yapmak gerekiyor.

Trafik kazalarının büyük bir çoğunluğu dikkatsizlik, uykusuzluk ve trafik kurallarına uymamaktan kaynaklanıyor. Bunun için emniyet sürekli olarak sürücüleri uyararak hata yapmamaları konusunda bilinçlenmelerini sağlamaya çalışıyorlar. Gelelim başlığımızdaki sorunun yanıtını vermeye.

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortası zorunlu olan bir uygulama dolayısıyla yaptırmamak gibi bir durumunuz söz konusu değil. Evet, isterseniz yaptırmayabilirsiniz ancak yaptırmadığınızda da başınıza gelenlerden siz sorumlu olacaksınız. Trafik sigortası yaptırılırken de karşınıza şöyle bir durum çıkar. Trafik sigortasının bozulması yani sigortadan paranızı alabilmeniz için bir takım şartların oluşmuş olması gerekiyor. Örneğin aracınızı satmış ya da aracınızı hurdaya çıkarmış olmanız gerekiyor. Bu sayede araç üzerinizden düşeceğinden dolayı sigortaya başvurduğunuz zaman paranızı alabilirsiniz. Bunun dışında ölüm hali gerçekleşmiş ise sigortanıza 8 gün içerisinde başvurarak ödemenizi talep edebilirsiniz. Bu şartların dışında trafik sigortasından hiçbir şekilde para alabilmeniz söz konusu değildir.

Aynı durum kasko sigortanız içinde geçerli olacaktır. Zira sigorta şirketleri bunların dışında trafik sigortasının parasını almak istiyorum diyenlere herhangi bir ödeme yapmayacaktır.

Zorunlu olmasının nedenine baktığımız zaman ise burada ön planda olan siz değilmişsiniz gibi görünmüş olsa da aslında korumanın temelinde de yine siz varsınız. Çünkü aniden gerçekleşen bir kaza sonucunda ciddi bir masraf ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bir anda bu borcu ödeyebilmek ki borcun miktarı daha da yüksekse o zaman çok yüksek olacaktır. Bunun için trafik sigortası karşı tarafın zararını karşılarken aslında sizi büyük bir yükünde altından çekip alacaktır.

23 Mart 2019
448 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al