Kanser Yorgunluğu Nedir?

Kanser Yorgunluğu Nedir?

Genellikle yorgun, zayıf veya bitkin hissetmek olarak tanımlanan yorgunluk, çoğu insanı kanser tedavisi sırasında etkiler. Kanser yorgunluğu, tedavinin yan etkilerinden veya kanserin kendisinden kaynaklanabilir.

Kanser Yorgunluğunun Nedenleri

Kanser yorgunluğuna birçok faktör neden olabilir ve kanser yorgunluğunuza katkıda bulunan faktörler başkalarınınkilerden tamamen farklı olabilir. Bununla birlikte, katkıda bulunan olası faktörler şunları içerir:

Kanseriniz vücudunuzda yorgunluğa neden olabilecek değişikliklere neden olabilir. Örneğin bazı kanserler, yorgunluğa neden olduğu düşünülen sitokin adı verilen proteinleri salgılar.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI FİYATLARI

Kanserler vücudunuzun enerji ihtiyacını artırabilir, kaslarınızı zayıflatabilir, belirli organlara zarar verebilir veya vücudunuzun hormonlarını değiştirebilir ve bunların tümü yorgunluğa katkıda bulunabilir.

Kemoterapi, radyasyon tedavisi, ameliyat, kemik iliği nakli ve immünoterapi, yorgunluğa neden olabilir. Kanser tedavisi, kanser hücrelerine ek olarak sağlıklı hücrelere de zarar verirse yorgunluk yaşayabilirsiniz. Veya vücudunuz tedavinin neden olduğu hasarı onarmaya çalışırken yorgunluk meydana gelebilir.

Anemi, bulantı, kusma, ağrı, uykusuzluk ve ruh halindeki değişiklikler gibi bazı tedavi yan etkileri de yorgunluğa neden olabilir.

  • Tedaviniz çok fazla sayıda sağlıklı kırmızı kan hücresini yok ederse anemi geliştirebilirsiniz. Kanser kemik iliğinize yayılırsa ve kan hücresi üretimini engellerse veya kan kaybetmenize neden olursa da anemi geliştirebilirsiniz.
  • Kronik ağrı yaşarsanız, daha az aktif olabilirsiniz, daha az yemek yiyebilir, daha az uyuyabilir ve depresyona girebilirsiniz, bunların hepsi yorgunluğunuzu artırabilir.
  • Kanser tanınız ile ilişkili anksiyete, stres veya depresyon da yorgunluğa neden olabilir.
  • Geceleri daha az uyuyorsanız veya uykunuz sık sık kesintiye uğruyorsa, yorgunluk yaşayabilirsiniz.
  • Verimli çalışabilmek için vücudunuzun sağlıklı beslenmenin sağladığı enerjiye ihtiyacı vardır. Kanseriniz olduğunda, vücudunuzun normalden daha fazla besine ihtiyacı olabilir. Ancak mide bulantısı ve kusma gibi tedavinin yan etkileri yemeyi zorlaştırıyorsa, yeterli besin almak zor olabilir.
  • Ağrı kesiciler gibi bazı ilaçlar yorgunluğa neden olabilir.
  • Hareket halinde olmaya alışkınsanız, yavaşlamak sizi yorgun hissettirebilir.
  • Hormon tedavisi, vücudun hormon seviyelerinde önemli yorgunluğa yol açabilecek değişikliklere neden olan yaygın bir kanser tedavisidir. Hormonal değişiklikler, diğer kanser tedavilerinin yan etkileri olarak da ortaya çıkabilir.
  • Kanseri olan herkes yorgunluk yaşamaz. Kanser yorgunluğunuz dönemsel olarak ortaya çıkabilir ve kısa bir süre devam edebilir veya tedaviyi tamamladıktan sonra birkaç ay sürebilir.
10 Şubat 2021
26 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al