Kasko Poliçesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kasko Poliçesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kasko bir sürücüyü aracının başına gelebilecek maddi herhangi bir sorunda koruyan bir güvencedir. Bunun içinde özellikle yeni bir aracınız varsa mutlaka kasko sigortasının olması gerekiyor. Kaskosuz aracınızla trafiğe çıkmış olmanız olası tüm riskleri de üstleneceğiniz anlamına gelecektir. Bunun için sürücüler özellikle yüksek model araçlarını daima kaskolu yaptırmaya özen gösterirler.

Kasko poliçelerinde sorgulama işi ise iki farklı aşamaya göre ayrılmıştır. Bunlardan birincisi mevcut kaskonuz hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızı sağlamak için bu belgeleri resmi kaynaklardan temin edebiliyor ya da isterseniz sigorta şirketinizden öğrenebiliyorsunuz. İkinci sorgulama işleminde ise poliçe dönemlerinin sonunda araç sahiplerinin yapmış olduğu yeni kasko sigortası araştırmasıdır.

E-Devlet’ten Kasko Poliçesi Sorgulama

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kasko poliçenizi e-devlet üzerinden yapabiliyor ve teminatınızın içeriği hakkında gerekli olan tüm bilgileri buradan alabiliyorsunuz. E-devlet üzerinde herkesin kendine göre bireysel hesabı vardır. Bu bireysel hesabınıza erişim ise ancak bir şifre ile mümkün olacaktır. Şifrenizi bilmiyorsanız bu durumda PTT’den e-devlet şifresi almanız gerekiyor.  Bu şifreye sahip olduğunuzda kendinizle ilgili tüm bilgilere ve verilere buradan ulaşabiliyorsunuz.  

SBM ile Kasko Poliçesi Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), oto sigorta türlerinde geçmişe dönük arşivlerde yetkili bir gözetim kurumudur. Eski adı TRAMER olan bu merkez, her araca ait hasar kaydını tutan ve kullanıcılar ile uygun koşullarda paylaşan bir yapıdır. İnsanlar araçlarıyla tüm sigorta bilgilerine bu sistem üzerinden erişim sağlayabiliyorlar.  Sorgulama ile birlikte aracı kaskolayan sigorta şirketi, poliçe numarası ve poliçe bitiş tarihi gibi bilgilere ulaşmak mümkün.

Yeni aldığı aracına kasko yaptırmak isteyen veya sahip olduğu aracın kasko poliçe dönemi sona erdiği için yeni kasko yaptırmak isteyen sürücülerin en büyük problemi, hem teminat hem de fiyat bakımından en avantajlı kasko teklifini bulmak. Ancak her sigorta şirketinden ayrı ayrı teklif almak hem süreyi uzatıyor hem de süreci içinden çıkılamaz bir hale getiriyor.

Kasko otomobilinizi güvene alabilmeniz için geliştirilmiş olan bir güvence modelidir. Bunun için aracınızın modeline göre mutlaka kasko sigortanızı yaptırmalısınız.

21 Aralık 2019
373 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al