Araba Çalındığında Sigorta Karşılar mı?

Araba Çalındığında Sigorta Karşılar mı?

Araç sigortası aracı teminatlar kapsamı içerisinde koruma altına alır. Dolayısıyla önceliğiniz siz neleri kapsam içerisine almak istiyorsunuz bunu belirlemek olmalıdır. Ancak benim öyle kapsamla işim olmaz aracımda tam bir güvence olsun diyorsanız onun için yapmanız gereken şey full kasko sigortasıdır. Aracınız için ful kasko yaptırdığınız zaman hırsızlıkta dahil olmak üzere, pert, terör, yangın ve buna benzer herhangi bir konuda tam güvence sağlamış olursunuz. Bu da aracınıza güvenli bir şekilde binme imkanı sağlamış olacaktır.

Peki, siz kasko yaptırdınız ve aracınız çalındı. Böyle bir durumda nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor. Yani sizin sigortanız bunu karşılamıyor ve üzerine soğuk bir su mu içeceksiniz ya da karşılıyorsa bunun ekstra şartları var mıdır?

Hemen açıklayalım kaskonuz geniş olursa karşılayacak ancak bunun içinde bir takım şartlar mevcut. Örneğin arabanın anahtarının üzerinde olup olmaması burada önemli bir faktördür. Eğer ki aracınızın anahtarı üzerindeydi ve aracınız çalındı bu durumda sigortadan herhangi bir ödeme alamazsınız. Çünkü aracınızın güvenliği sizin sorumluluğunuzdadır. Siz sorumluluğunuzu tamamlamazsanız o zaman güvenlik açığı yaratmış olursunuz ve burada da aracın çalınması doğal bir durumdur.

Kasko Fiyatları Ankara

Peki, aracınızın çalınması durumunda sigortadan yararlanmak için neler yapmanız gerekiyor? 

  • Aracınız çalındığında hemen en yakın kolluk kuvvetlerine başvurun ve durumu bildirin. Onlardan alacağınız kağıtla birlikte durumu sigorta şirketine bildirmelisiniz.
  • Sigorta şirketinizden Hırsızlık Masası, Karakol ve Asayiş Şube Müdürlüğü’ne aracınızın bulunup bulunamadığını soran bir yazı yazmasını isteyin.
  • Bu yazıyı karakol ve oto hırsızlık masasına ilettikten sonra cevabını yazılı olarak alın ve şirketinize iletin.
  • Bu yazıların birer kopyasını aldıktan sonra Trafik Tescil Müdürlüğü’ne gidin. Burada aracınızın trafikten silinmesi için gerekli bazı işlemler vardır onları tamamlayın ve aracınız için “çalınmıştır” ibaresiyle kaşelenmiş ruhsatı alın.
  • Aracınızın vergi borçlarını da kapattıktan sonra aldığınız tüm evrakları sigorta şirketinize teslim edin.
  • Dosyanız sigorta şirketi tarafından incelendikten sonra, gerekli kontrol ve onaylardan geçer ve sonrasında poliçenizde yer alan teminatlara uygun şekilde araç değeri tarafınıza ödenir.

Yukarıdaki şartlar doğrultusunda aracınızla ilgili gerekli önlemleri almış olursunuz. Bu da sizin hem maddi hem de manevi koruma altında olmanız demek olur.

09 Mart 2020
463 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al