Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

HGS Nasıl İptal Edilir?

HGS Nasıl İptal Edilir?

Bu makalemizde, HGS nasıl iptal edilir, HGS iptali için gerekli belgeler nelerdir? Gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını verelim istedik. Ama öncelikli olarak HGS ne demektir, bu konu hakkında detaylı bilgiler vererek başlayalım.

HGS Nedir?

HGS yani diğer bir adıyla Hızlı Geçiş Sistemi devletin sürücülerin konforunu artırmak ve kara yolundaki trafiğin azaltılmasını sağlamak maksadıyla geliştirmiş olduğu teknolojik bir sistemdir. Sürücüler paralı olan otoyollara çıkışlarda zaman kaybetmemek için zorunlu olarak HGS bulundurmak zorundalar.

“HGS otomobilin ön camına yapıştırılan bir etiketle tanımlanmış olduğu gibi aynı zamanda plakaya işletilerek de kullanılabilir. Türkiye son dönemlerde ulaşım konusunda güçlü yatırımlar yapmış köprü ve otoyol ağlarını genişletmiştir. Ancak bazı yollar vardır ki bu yollara girebilmek için belli bir miktar ücret ödemek zorunda olursunuz. HGS bu ücretin otomobilinizden otomatik olarak düşmesine yardımcı olan ve bu sayede otoyolda trafiğin sıkışmamasını sağlayan bir sistem ve bu yolda girerken aracınızda HGS’niz tanımlı değilse o zaman bir takım cezai işlemle karşı karşıya kalırsınız. Bu yolların sürücülere sağladığı en önemli avantaj ise konfor ve hızdır.  Otoyollar genelde şehrin dışından dolandığından dolayı şehirler arası yolculuklarda bir şehrin içerisine girmeden çıkabilir ve bu sayede de zaman kaybını ortadan kaldırabilirsiniz.”

Yukarıda da tanımlanmış olduğu gibi Türkiye’de kara yolu alt yapısı sürekli olarak yenileniyor ve bu sayede sürücüler kesintisiz olarak araç kullanabiliyorlar. Bu sisteme dahil olabilmeniz için bir etiket alıp ön cama yapıştırmanız ya da plakanıza işletmeniz gerekiyor. Ancak bazen de ihtiyacınız olmadığı için ya da aracınızı sattığınızdan dolayı HGS iptali yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. Peki bu işlemi nasıl yapmanız gerekiyor?

İşlem çok basit bir şekilde yapılıyor. Bunun için size en yakın olan PTT şubesine giderek iptalini istiyorsunuz. Görevli sizden kimlik ve ruhsat istiyor eğer ki aracınızı satmışsanız o zaman noter satış evrakını getiriyorsunuz. Eğer HGS’nizde bakiyeniz varsa bu durumda iptal sırasında içindeki bakiyenizi de tekrar iade alabilir ya da adınıza başka bir HGS varsa ona aktarabilirsiniz. HGS’ler kişiye ya da araca özel olarak tanımlanabilir.

16 Kasım 2019
191 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al