Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Bir otomobil sahibi olmak istiyorsunuz fakat sizin beğendiğiniz aracın bedelini ödeyebilecek nakdiniz de elinizde yok. Üstelik bir borç bulmakta artık düşünüldüğü kadar kolay değil. En yakınınızdaki insanlar bile size borç vermek istemeyecektir. Bunun için para konusunda başkasıyla muhatap olmamak istiyorsanız o zaman mutlaka gideceğiniz yer banka olacaktır. Peki, bir araç alırken kredi çekmek istediğinizde bunu sadece sıfır araçlarda mı? Kullanabiliyorsunuz ya da ikinci elde araç kredisi alabiliyor musunuz?

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?

Bilindiği gibi sıfır araçlar için taşıt kredisi almak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Bankalar tarafından talep edilen bu koşullar yerine getirildiğinde kredi almak mümkün. Aynı şekilde ikinci el otomobil kredisi almak için de birçok kıstası karşılamak önemli. Ancak krediye başvurmadan önce bazı araştırmalar yapmak ve belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Çünkü taşıt kredi şartları bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor.

Krediye Nasıl Başvurulur?

İkinci el araç almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken husus aracın modelidir. Çünkü bankalar genellikle ikinci el araç kredilerini 5 yaşa kadar veriyorlar. Fakat bazı bankalar 10 yıla kadar bu yaş sınırını yükseltebiliyor. Elbette ki burada aracın yaşı büyüdükçe alacağınız kredilerinizde de kredi oranları da artış gösteriyor. İkinci el araç aldığınızda ise aracınıza dair uzman birinden ya da firmadan ekspertiz raporu almanız gerekiyor. Çünkü bu rapor sayesinde aldığınız aracın kaza geçmişini de öğrenmiş olursunuz. Bu rapor sizin içinizi rahat ettireceği gibi aracınızı satarken de rahat etmenizi sağlayacaktır. 

Sonrasında ise dikkat edilmesi gereken aracın üzerinde herhangi bir cezasının olup olmadığını kontrol etmektir.  Alıcı ve satıcı arasında noter onaylı satış sözleşmesinin hazırlanmasıdır. Noterden aldığınız onay doğrultusunda bankayla sorunsuz şekilde ulaştırılması önemlidir. 

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Krediye başvurunuzu yapmadan önce adımlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. İkinci el kredilerde gereken evraklar ise şu şekilde olacaktır. 

  • Maaş bordrosu ya da kazancı gösteren belge (aylık geliri beyan etmek için),
  • Serbest meslek sahipleri için üye olunan meslek kuruluşuna dair belge,
  • Nüfus cüzdanı,
  • Son 2 aya ait elektrik, su, telefon, doğal gaz faturalarından biri,
  • Araç satın alınmamışsa ruhsat fotokopisi,

Kredi alınırken noter onayından yaklaşık olarak 15 gün içinde kredi başvurusunun da yapılması gerekiyor. 

04 Temmuz 2019
145 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al