Manuel Şanzımanlarda Yağ Değişimi

Manuel Şanzımanlarda Yağ Değişimi

Otomobilimizi sürüyoruz ve ulaşımı konforlu hale getiriyoruz ancak otomobilimizin düzenli bakımına ne kadar önem veriyoruz. Kısacası otomobilimizi yıkamış olmamız onun temizliğini ya da bakımını yapmak anlamına gelmiyor. Otomobilimizin teknik aksamlardan oluştuğunu bilmek ve ona göre ihtiyaçlarını karşılamak gerekiyor. İhtiyaçların en başında da tabii ki sıvı yağlar ilk sırada yer alıyor. Otomobil yağsız olduğunda bu onun zarar görmesine neden olacak ve diğer tüm aksamlarının da bu durumdan etkilenmesini sağlayacaktır.

Her araç belli parçalardan oluşur ve bu parçalarında kullanıma bağlı olarak yıpranma süresi vardır. Siz aracınızın yağına suyuna düzenli olarak baktığınız zaman ise bu yıpranmanın süresinin düşmemesine neden olursunuz. Aracınıza yağ koyduğunuz zaman bu yağ ilk günkü gibi taze kalmayacak ve zaman içerisinde görevini yerine getirememeye başlayacaktır. Bu nedenle de belli kilometrelere ulaştığında bu yağların değiştirilmesi gerekiyor. Otomobil üreticileri yağların kaç kilometre gideceğini belirtmişlerdir. Bunun için aracınızla ilgili herhangi bir sorun yaşamamak istiyorsanız o zaman mutlaka düzenli bakımını yapmanız gerekiyor.

Bir otomobilin düzenli bakımı denildiğinde ise akla gelen ilk şey yağ değişimi, filtrelerin değişimi gibi belirtilebilir. Bunları her araç sürücüsü bilir ancak takip etmekte zorluk çekildiğinden dolayı da üzerinde çok fazla durulmayabilir. 

Peki manuel şanzıman yağ değişimi nasıl olmalıdır?

Manuel Şanzıman Yağı

Her araçta şanzıman yağı vardır ancak bu yağlar birbirinden farklı olabilir. Genelde yağlar konusunda fikir sahibi olmayan kişiler şanzıman yağının değişmeyeceğini söyler ancak bizim tavsiyemiz bu şekilde yaklaşıma asla güvenmeyin çünkü araçta bahsettiğimiz gibi her yağın bir ömrü vardır ve şanzıman yağıda bunlardan bir tanesidir. Unutulmaması gereken her şeyin mutlaka bir ömrünün olduğudur ve değişim vakti geldiğinde mutlaka değişmesi gerekliliğidir.

Manuel Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişmeli?

Burada tam bir bilgi vermek en azından süre açısından mümkün değil çünkü her aracın yağ ömrü birbirinden farklı olabiliyor. Ancak otomobil üreticileri bu yağların 60 bin ya da 80–100 bin arasında değişmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bu süre aracın kullanım kılavuzunda da yazacaktır.

Manuel şanzıman yağları ve bu yağların değişim zamanıyla alakalı olarak sizleri bilgilendirdik.

10 Nisan 2019
587 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al