Sigara İçmek Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını Etkiliyor mu?

Sigara İçmek Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını Etkiliyor mu?

Tamamlayıcı sağlık sigortasını etkileyen birçok faktör var. Bu faktörler bir araya geldiğinde primlerin yüksek olmasını sağlıyor ya da daha düşük primler ödüyorsunuz. Biz de Hksigorta.com olarak bu yazımızda tamamlayıcı sağlık sigortasını etkileyen önemli faktörlerden birisi olan sigara kullanımını değerlendirelim istedik. Yani sigorta içmek sağlık sigortanızı nasıl etkiler sorusuna bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Bir insanın sigara içmesi ya da içmemesi kendi iradesine bağlı bir durumdur ve hassas bir konu olduğundan dolayı sürekli olarak tartışılır. Peki herkesin zararlı olarak gördüğü bu alışkanlığa sigorta şirketleri nasıl bakıyor. Yani tamamlayıcı sağlık sigortanızdaki teminatınızı sigara içmeniz etkiliyor mu?

Yüksek Prim Ödemesi

Bunu aslında basit bir olayla açıklayabiliriz. Siz sigara içiyorsunuz ancak arkadaşınız sigara içmiyor. Dolayısıyla sigara içen birisinin hastalanma olasılığı daha yüksek peki siz sigorta şirketinin yerinde olsanız nasıl hareket edersiniz? Sanıyorum ki yanıtınız prim ödemelerinin eşit olmayacağı yönünde olacaktır. Çünkü sigorta şirketleri de aynen sizin gibi düşünüyor ve tiryakilerin prim ödemelerinde daha yüksek rakamlar ortaya çıkarıyor. Sigara özellikle akciğer kanseri, bronşit gibi kronik hastalıklarda büyük risk oluşturuyor. 

Poliçenizde İstisna Olabilir

Bazı sigorta temsilcileri teklif formu sunarken içerisinde yaşam tarzına dair soru sormazlar. Çünkü nedeni sigaradan kaynaklı olan bir rahatsızlığı direk olarak teminat dışında bırakmış olmasıdır. Bu tur durumlar genelde poliçeniz üzerinde yazar. Eğer ki siz poliçenizi imzalamadan önce okumazsanız bu durumda tüm şartları kabul etmiş olursunuz. Ancak okursanız içeriğindeki ayrıntıda bu durumu görebilirsiniz. Sigaranın yanı sıra alkol, uyuşturucu ve diğer bağımlılık veren maddelerin kullanımı neticesinde zehirlenme ya da hastalık veya kaza meydana gelmişse her türü sağlık giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanmaz.

Bazı tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak isteyenler bu durumu bildiklerinden dolayı sigara içtiklerini saklamaya çalışırlar. Ancak bu durum eğer ki sigorta şirketinin dikkatini çeker ve hastalığınızdan şüphelenirse hastalığınızı incelemeye alır ve bu durumun tespit edilmesi durumunda da tüm tedavi masraflarınızı kendiniz ödemek durumunda kalırsınız.

Sigara içmek hem sağlığınıza hem de kesenize zarar verecektir. Bunun için size pahalıya mal olacak bu zehirli alışkanlığınız varsa mutlaka kurtulmaya çalışın.

26 Aralık 2019
666 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al