Özel Sağlık Sigortası ve Gömülü Diş Tedavisi

Özel Sağlık Sigortası ve Gömülü Diş Tedavisi

Gömülü yirmi yaş dişleri, ağzın arkasındaki, normal olarak ortaya çıkmak veya gelişmek için yeterli alana sahip olmayan üçüncü azı dişleridir. Gömülü dişler aynı zamanda 20 yaş dişleri olarak da bilinir, ağza giren son yetişkin dişlerdir. Çoğu insan ağzın arkasında ikisi üstte, ikisi altta dört yirmi yaş dişine sahiptir.

Gömülü 20 yaş dişleri ağrıya, diğer dişlerde hasara ve diğer diş problemlerine neden olabilir. Bazı durumlarda gömülü yirmi yaş dişleri ani bir soruna yol açmayabilir. Ancak temizlenmesi zor oldukları için, diş çürümesine ve diş eti hastalığına diğer dişlere göre daha savunmasız olabilirler.

Ağrıya veya diğer diş komplikasyonlarına neden olan gömülü yirmi yaş dişleri genellikle çıkarılır. Bazı diş hekimleri ve ağız cerrahları, gelecekteki sorunları önlemek için semptomlara neden olmayan gömülü dişlerinin çıkarılmasını da önermektedir.

Gömülü Dişlerin Belirtileri

Gömülü 20 yaş dişleri her zaman belirtilere neden olmaz. Bununla birlikte, gömülü bir diş enfekte olduğunda, diğer dişlere zarar verdiğinde veya başka diş problemlerine neden olduğunda, şu belirtilerden bazılarını yaşayabilirsiniz.

 • Kırmızı veya şiş diş etleri
 • Hassas veya kanayan diş etleri
 • Çene ağrısı
 • Çene çevresinde şişlik
 • Ağız kokusu
 • Ağzınızda hoş olmayan bir tat
 • Ağzınızı açmada zorluk

Son azı dişinizin arkasındaki bölgede, gömülü bir diş ilişkili olabilecek belirtiler fark ediyorsanız, diş hekiminize başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Gömülü Dişlerin Nedenleri

Yirmi yaş dişleri, içeri girmeleri veya normal şekilde gelişmeleri için yeterli alana sahip olmadıkları için etkilenir. Yirmi yaş dişleri genellikle 17–25 yaşları arasında ortaya çıkar. Bazı kişilerde, ikinci azı dişlerinin arkasındaki diğer dişlerle aynı hizada olan ve sorunsuz bir şekilde çıkan yirmi yaş dişleri vardır. Ancak çoğu durumda ağız, üçüncü azı dişlerinin normal bir şekilde gelişemeyeceği kadar fazla dişe sahiptir.

Gömülü yirmi yaş dişleri ağızda birkaç soruna neden olabilir:

 • Diğer dişlerde hasar,
 • Kistler,
 • Çürüme,
 • Diş eti hastalığı,

Gömülü dişlerin oluşmasını engelleyemezsiniz, ancak temizlik ve kontroller için düzenli olarak altı aylık diş randevuları tutmak, diş hekiminizin gömülü dişlerinizin büyümesini ve ortaya çıkışını izlemesini sağlar. Düzenli olarak güncellenen diş röntgenleri, herhangi bir semptom gelişmeden önce gömülü dişleri gösterebilir.

13 Ekim 2020
115 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al