Seyahat Sigortası Geçerlilik Süresi

Seyahat Sigortası Geçerlilik Süresi

Yurt dışına çıktığınızda karşılaşabileceğiniz herhangi bir sağlık sorununda devreye giren sağlık sigortası kaza, yaralanma ve ölüm durumlarında size maddi destek sağlayacaktır. Bunun yanı sıra uçuşunuzun rötar yapması, uçağın kaçırılması gibi durumlarda da size teminat sağlayacaktır. Bunun için önceliğiniz yurt dışına çıkmadan önce mutlaka seyahat sağlık sigortanızı yaptırmanız gerekir. 

Seyahat Sigortası Neden Yaptırılır?

Seyahat sigortası zorunlu olmayan bir sigortadır. Ancak yurt dışına çıkmadan önce tercih etmeniz sizin için iyi olabileceği gibi bazı ülkelerde bunu bir zorunluluk olarak tutmuş ve vize talep edenlerden bunu şart koşmuştur. Örneğin Schengen sınırları içerisinde bulunan ülkeler ABD ve Kanada seyahat sigortasını zorunlu tutmuştur.  Bu ülkelerin dışında kalan ülkeler seyahat sigortası talep etmezler. Ancak sizin yine de olası sağlık problemlerinize karşın o ülkenin nasıl bir uygulama yapacağını iyice incelemenizde fayda vardır. 

Seyahat Sigortası Süresi

Seyahat sigortası geçerlilik süresi, kişinin pasaportu ile yurt dışı seyahatine çıkması ile başlar. Ülke sınırlarına giriş yapması ile biter. Kişinin, sigortaya aracı olan kurum/kuruluş, acente veya bankasına seyahatini gerçekleştireceği gün sayısını ve bu seyahate çıkış-giriş tarihlerini belirtmesi ile poliçe oluşturulur.

Seyahat sigortası yaptırılırken ek bir teminat istemezseniz bu durumda sigortanız sabit teminatlarla sunulacaktır. Bunun belirtilmemesi halinde sigortanız öğlen 12:30’da başlar ve dönüş tarihinizin bir gün sonrasında bitmesi gerekir. Bunun için seyahate çıkmadan bir gün önce sigortanızı başlatmanız yerinde olacaktır.  

Seyahat sigortasında sureyi siz belirlersiniz bunun için gidiş dönüşünüze göre planlama yapabilirsiniz. Seyahat sigortası diğer sigortalar gibi en fazla 1 yıl olarak yapılabilir. Bazı şirketlerin poliçe üzerinde belirttiği azami kalış süresi ve azami teminat süresi ile kişinin bu şartları sınırlandırılmış olabilir. 3 ay, 6 ay veya 1 yıllık poliçelerde görülmekte olan bir durumdur. Poliçe vadesi boyunca sınırlandırılmış olan azami süreler kalış süresinden az olması durumunda tüm kalış süresince oluşacak risklere karşı teminat vermemektedir.

Seyahat sigortasında fiyatlar belirlenirken gidilecek olan ülke ve seyahat suresi ile teminatlara göre değişkenlik gösterecektir. Bunun için sabit bir fiyattan bahsedebilmek söz konusu olmayacaktır. Seyahat sigortası teklifinizi Hksigorta.com adresimizden 5 dakikada alabilirsiniz.

28 Şubat 2020
512 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al