Otomobiller Üşür mü?

Otomobiller Üşür mü?

Havalar soğuk olduğunda otomobil sürücülerinin en çok merak ettiği şey araçlarının donup donmamasıdır. Bu da beraberinde otomobiller üşür mü? Sorusunu akıllara getiriyor. Otomobilinizi kışın sürmeye başlarken sağından solundan ses gelebilir. Hatta bazı parçaların zor çalışıyor gibi gelmesi de insanların canını sıkmaya yetiyor. Peki böyle bir durumda aslında otomobilinizde neler oluyor?

Özellikle kışın ağır geçtiği bölgeler ve kar altında kalan araçlar bu noktada dikkatleri çekiyor. Çünkü insanlar araçlarının kapısını kumanda ile açmak için bastıklarında bile donmuş kapı kilidi ile karşılaşabilirler. Ya da çalıştırmaya çalıştıkları araçları defalarca stop eder. Bu da sürücünün yoksa otomobiller üşüyor mu? Sorusunu düşünmesine neden olur.

Naziler eskiden test yapmak için insanları derece sıcaklıktaki havuza koyarlar ve bu insanlarında 74. dakikadan itibaren hayatını kaybettiklerini görürlermiş. Yani aşısı soğuklar insanın bedeninde ölümcül sonuçlar ortaya koyabilir. Bu sinir sisteminin yavaşlayarak iflas etmesi ve kasların yavaşlayan tepkilerinin ölçülmesi gibi araştırmalarla sonuçlanırdı. Otomobillerde ise bu durum biraz daha farklı çünkü otomobiller soğuk havada kaldıklarında ölmez ya da hastalanmazlar ancak soğuk hava sonrasında bir takım sorunlarla karşılaşıldığı da ortadadır.

Soğuk otomobiller parçalar için ne kadar rahatsızlık verici olsa da aynı şekilde sürücü içinde bir takım riskleri vardır. Soğuk bir aracı kullanmaya kalktığınızda ortam ısınana kadar sürüşün geçen ilk 15 dakikası içerisinde kaza yapma oranı yüksektir. Otomobiller insana oranla soğuğa karşı 2 kat daha fazla dayanıklıdırlar.

OTOMOBİLLERDE DONAN PARÇALAR NELERDİR?

Kilitler, silecekler

Hava sıcaklığı -10 dereceye düştüğünde problemlerde kendisini göstermeye başlar. Kilitler ve silecekler geceden donabilir. Bunun içinde önceden buraların yağlanmış olması donmanın da önüne geçebilecektir.

Kış lastikleri

Lastikler otomobillerin güvenliği için çok önemlidir. -10 derecenin altına girildiğinde ise kış lastiği artık avantajlarını kaybedecektir. Çünkü bu derecelere düştüğü zaman lastiğin hamuru sertleşmeye başlayacak ve dolayısıyla yazlık lastiklerle aynı kıvama gelecektir. Dolayısıyla lastiklerdeki bu değişimi bilerek hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Dizel otomobiller

Dizel yakıt benzine göre oldukça hassastır. Bunun içinde havaların soğumasıyla birlikte dizel yakıt depoda donabilir. Bunun için mazot üreticileri donmaması için içine katkı koyarlar.

19 Temmuz 2019
670 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al