Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında vergi indirimi gibi bir hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Bu vergi indirimi ile sağlık sigortanız için ödemiş olduğunuz primlerinizi aylık gelirinizin % 15’ini geçmeyecek şekilde verginizden indirebiliyorsunuz. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayanlara gerekli bilgileri verelim istedik.

Vergi İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran herkes vergi indiriminden yararlanabilmektedir. Çalışan biriyseniz yaptırdığınız tamamlayıcı sağlık sigortası evraklarınızı iş yeri muhasebesine veriyorsunuz ve yalnızca bu yeterli oluyor. Bazı firmalar bu evrakları alarak işleme başlar ve iş yerinizde ilgili birimlere kaydınızı yaptırdıktan sonra brüt maaşınız üzerinden vergi iadelerinizi tekrar alabilirsiniz. Sağlık sigortası yaptırdığınız da vergilerinizi tekrar alabilmeniz için sigorta poliçenizde yıllık ya da aylık primlerinizi ödemiş olmanız gerekiyor. Ödemeniz gerçekleşmemişse bu durumda vergi indirimini de alamazsınız.

Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortasında yıllık ödemelerinizi peşin olarak yaptığınız zaman bu ödemenin gerçekleştirildiğine dair almış olduğunuz makbuzunuzu da muhasebe bölümüne vermeniz yeterli olacaktır. İş yeri muhasebecisi sigorta ödemenizi kayıtlara geçirecek ve bu sayede vergi indirimi hakkınız da gerçekleşmiş olacaktır. Bazı kişiler ödemelerini yıllık olarak kredi kartından blokeli bir biçime taksitler şeklinde öderler ve sigortanızı aldığınız zaman bu çekim makbuzunuzu gösterebileceğiniz belgenizi de almanızı ve bu şekilde muhasebecinize vermeniz yeterli olacaktır.  Eğer ki kredi kartından blokeli ödeme yöntemini kullanmadan blokesiz şekilde aylık olarak taksitlendirirseniz o zaman her ay yapılan ödemelerinizin makbuzlarını muhasebenize vermeniz gerekiyor. Kısacası taksitli ya da peşin işlemlerde ödeme yaptığınıza dair bilgilerin içerdiği makbuz almanız gerekli.

Normal şartlarda şirketinizin muhasebe birimi brüt maaşınızdan SGK kesintilerini düştükten sonra gelir vergisi stopajını hesaplamaktadır. Sağlık sigortanız için vergi iadesi avantajından faydalanmanız durumunda, brüt maaşınızdan ödediğiniz özel veya tamamlayıcı sağlık sigortası primi veya taksitleri kadarı da düşülür. Böylece vergiye tabi geliriniz yani vergi matrahınız da düşeceğinden daha az stopaj ödemiş olursunuz.

Yukarıda bahsettiğimiz hususlar çalışan bir vatandaşı ilgilendiriyor. Ancak bir de serbest meslekle uğraşanlar vardır ki onların izledikleri yol şu şekilde olacaktır.

Serbest Meslek İçin Vergi İndirimi

Bu insanlar tanımlı olarak bir ücret dışında çalışan kişilerdir. Özellikle ticari ve zirai kazanç sağlayan kişiler olarak belirtilebilir. Bu kişiler beyanname vermemiş olsalar bile vergi indiriminden yararlanabilirler.  

06 Eylül 2019
197 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al