Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Satılan Aracın Trafik Sigorta Bedeli Geri Alınır mı?

Satılan Aracın Trafik Sigorta Bedeli Geri Alınır mı?

Zorunlu trafik sigortası sürücülerin güvenli araç kullanabilmeleri açısından çok önemlidir. Sizin ve sevdiğiniz kişilerin yaşamlarını güvenceye aldığı gibi birçok yasa tarafından desteklenir ve yapılmaması halinde yaptırımları da çok fazladır. Trafik sigortası yapılması halinde maddi ve manevi pek çok sorun da güvence altına alınmış olacaktır. Trafik sigortasının her yıl yenilenmesi gerekliyken sigortası yapılmamış olan bir aracın trafiğe çıkması ise yasak olarak kabul edilmiştir. Trafik sigortasının yapıldığı bir araç satılırken de zorunlu trafik sigortası için ödenmiş olan ücret belli şartlar ve hesaplamalar doğrultusunda tekrar sigortanın sahibine iade edilir.

Araç Satışı Sonrası Geri İade

Her otomobilin yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortası aracın satışının ardından boşa düşer ve dolayısıyla arda kalan ücrette aracın sahibine tekrar ödenir. Ancak bunun için önce aracın satış belgesinin ve sigorta poliçesinin sigorta şirketine ya da acentesine teslim edilmesi gerekir. Noter satış sözleşmesi ve sigorta poliçesi ile de iptal mümkündür. Bu işlemlerin sonrasında ise sigorta şirketi poliçenin kullanılmayan süresini baz alır ve prim hesaplamasını yapar. Prim hesaplaması sırasında kendi komisyon bedelini tutarın içerisinden çıkararak ücretin kalan bölümünü sürücüsüne iade eder. Ödemelerin geri iadesi için ise nakit vermişseniz nakit, kredi kartı ile vermişseniz kredi kartına tekrar iade olacaktır. 

Trafik Sigorta Bedeli İadesi Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortasında bedelin iadesi hesaplanırken 3 farklı aşama ön planda tutulur. Bunların birincisi sigorta şirketinin ne kadar komisyon aldığı, kalan sigorta 365’ e bölünür ve bu sayede günlük sigorta bedeli de bulunmuş olur.  

Siz de trafik sigortasıyla ilgili tüm bilgilere Hksigorta.com sitemiz üzerinden öğrenebilir, aracınız için trafik sigortası teklifi alabilir ve verebileceğiniz bedeni ve maddi tüm zararları güvence altına almak için ilk adımı atabilirsiniz.

Trafik sigortası adından da anlaşılacağı gibi her araç sürücüsünün yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Zorunlu olmasına karşın sağladığı faydaları göz önünde bulundurduğumuzda aslında bu sigorta için ödenmiş olan bedelinde çok düşük olduğunu söyleyebilir. Firmamız zorunlu trafik sigortasında size taksit imkanı sunmuş olduğu için kolay ödeme imkanı da yakalamış olursunuz.

29 Ekim 2019
188 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al