Düşük Tansiyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düşük Tansiyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düşük tansiyon veya hipotansiyon baş dönmesine ve bayılmaya neden olabilir. Yüksek tansiyondan daha az sorunlu olma olasılığı daha düşüktür, ancak bazen altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir.

Kan basıncı ölçümleri iki sayı içerir. En üstteki sayı, kalp kasıldığındaki basınç olan sistolik basıncı gösterir ve alttaki sayı, kalp atışları arasındaki basınç olan diyastolik basıncı verir. Düşük tansiyonu olan bir yetişkinin okuması 90/60 milimetreden daha az olacaktır.

Çok düşük tansiyon, alerjik bir reaksiyonun veya iç kanamanın bir işareti olabilir. Oksijen ve besinlerin beyne, kalbe ve diğer hayati organlara ulaşamaması hayati tehlike oluşturabilir.

Bununla birlikte, çeşitli sağlık sorunları için daha düşük bir risk oluşturduğundan, genellikle yüksek tansiyondan sürekli olarak düşük tansiyona sahip olmak daha iyidir.

Özel sağlık sigortasında kampanya!

Kan Basıncı Nedir?

Kalp, kanı sürekli olarak pompalayan, hayati organlar da dahil olmak üzere vücudun tüm bölgelerine oksijen ve besin sağlayan bir kastır.

Bu pompalama hareketi ve kanın kan damarlarına karşı basıncı tansiyonu oluşturur.

Kan basıncı gün içinde değişebilir. Kişi uyurken veya dinlenirken en düşük seviyededir. Fiziksel aktivite sırasında ve stres ve kaygı zamanlarında çok daha yüksek olabilir.

Semptomlar

Düşük tansiyonu olan birçok insanda hiçbir belirti görülmez. Düşük tansiyona çok uygun olanların sağlığı mükemmel olabilir. Bununla birlikte, hipotansiyon, hormon dengesizliği gibi kronik bir sorunu veya anafilaksi gibi akut bir durumu da gösterebilir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

Normal kan basıncı nedir?

Kan basıncı iki ana mekanizmaya bağlıdır: kalbin işleyişi ve kan damarlarının direnci. Nörolojik ve hormonal faktörlerin etkisiyle birlikte bu mekanizmalar, kan basıncının ne kadar yüksek veya düşük olacağını belirler.

Kalp Hastalığı

Kalp düzgün çalışmıyorsa, kan basıncını normal aralıkta tutmak için yeterli kan pompalamayabilir.

Gebelik

Dolaşım sistemi gebelik sırasında genişler ve bu genellikle düşük tansiyona neden olur. Hamilelik sırasında hipotansiyon nadiren endişe kaynağıdır.

Hamilelikte düşük tansiyon ve bunun nasıl yönetileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yemekten sonra

Bağırsaklar sindirim için daha fazla kan tedarikine ihtiyaç duyduğundan, bazen yemekten sonra kan basıncı düşer. Yemek yedikten sonra hipotansiyon, özellikle yüksek tansiyon, şeker hastalığı veya Parkinson hastalığı olanlar olmak üzere yaşlılarda daha yaygındır.

15 Ocak 2021
407 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al