Şanzıman Yağ Değişimi Periyotları Nedir?

Şanzıman Yağ Değişimi Periyotları Nedir?

Şanzıman yağ değişimi ile ilgili bu konuda size söyleyebileceğim kesin ve net bir bilgi yok. Bunun nedeninin ise her aracın şanzımanının ve genel anlamda yapısının birbiri ile aynı olmadığıdır. Bunun içinde şanzıman yağlarında değişim araç belli bir kilometreye geldiğinde değil aracın durumuna göre yapılır. Ancak şunu söylemek yerinde olacaktır ki bu yağ sürekli olarak değişen bir yağ değildir. Siz eğer ki içim rahat olsun amacındaysanız o zaman 40 bin kilometrede bir seviyesini kontrol ettirdikten sonra değişimi gerçekleştirebilirsiniz.  Otomobillerin kataloglarında değişim süresi genellikle 80 bin 100 bin arasında oluyor.

Manuel Şanzımanlarda Yağ Değişimi Yapılır mı?

Her araç zaman içerisinde belli bir kilometre yapar bu görev esnasında da motordaki her parçanın ayrı çalışıyor olması motor içerisindeki sıvılarında artık eski görevlerini yapamamasına neden olur. Bu nedenle araçlarda düzenli bakım önemlidir. Eğer ki siz sahibi olduğunuz aracınızla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız o zaman mutlaka yıllık bakımlarının yapılmasına özen göstermeniz gerekir.  Genel bakım için konuşacak olursak yağ değişimi, hava filtresi değişimi bir takım temel girişimlerin mutlaka yapılması gerekir. Bunu biliyoruz ancak bir aracın şanzumanı hakkında genellikle bilgi yetersizdir. Bu yazımızda da manuel vitesli araçlarda şanzıman yağı değişir mi? bu konu hakkında bilgi verelim istedik. Hatta değişiyorsa kaç kilometre de bir değiştiği de önemlidir.

Hksigorta.com’dan aracınız için en uygun Ankara kasko sigortası teklifi alın.

Manuel Şanzıman Yağı Değişimi

Manuel şanzımanlarda yağ değişimi yapılır. Bazı özel hizmet veren usta denilen kişiler bu konuda bir yanlış bilgiye sahip olup manuel şanzıman yağının değişmeyeceğini iddia ederler ancak siz onlara asla kulak asmayın yanılgıya düşersiniz. Genelde bu tür insanlar sizi başlarından savmak için bunu söylerler. Unutmayın ki her şeyin bir ömrü vardır ve araç üreticileri de kataloglarında zaten bunu açıkça belirtmişlerdir. Bu nedenle de manuel şanzıman yağı değişimi yapılmalıdır.

Otomobilin hareket eden her parçası önemli ve mutlaka ihtiyaç duyan yağlanmanın yapılması gerekir. Şanzıman da bir aracın beyni olduğuna göre mutlaka yağlanmalıdır.

31 Mayıs 2020
272 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al