ÖTV İndirimli Araç Alımında Gerekli Belgeler

ÖTV İndirimli Araç Alımında Gerekli Belgeler

Daha önceki konumuzda ÖTV indirimli araç nasıl alınır? Sorusunun yanıtını vermiştik. Ancak o makalemizde araç alırken gerekli olan belgelerin neler olduğuna dair bilgi vermemiştik. Yazımızın hemen başında gerekli olan belgelerin neler olduğunu belirterek başlayalım.

  1. Sürücü Belgesi (Ehliyet)
  2. ÖTV indirimine esas sağlık kurulu raporu belgesi
  3. MTV istisna bildirim formu ( Bu form aracı aldığınız acente tarafından vergi dairesine verilecek)

Yukarıda belirtmiş olduğumuz evraklardan bir ve ikinci maddeler aracı kendisi kullananlar için geçerlidir. Ancak engel oranı % 90 ve üzerinde ağır olanların yalnızca raporlarını göstermiş olmaları yeterli olacaktır.

ÖTV İndirimli Araç Nasıl Alınır?

Özür durumunun belirlenmiş olduğu sağlık kurulu raporu. Bu rapor yetkili hastaneler tarafından heyet neticesinde verilmektedir. Burada rapor oranınız eğer ki engelli kişi aracı kendisi kullanmayacaksa % 90 üzeri ve ağır engelli olması gerekiyor. Ancak engelli aracı kendisi kullanacaksa bu durumda engel oranının % 40’ın üzerinde ve aracında özel tertibatlı olması yeterli olacaktır. Bu şartları karşılayanlar ÖTV indiriminden faydalanabileceklerdir. Yukarıdaki şartların yerine getirilmesi halinde aşağıdaki belgelerle birlikte bir engelli aracı satın alınabilmektedir.

HKsigorta.com’dan engelli aracınız için kasko sigortası Ankara teklifi alabilirsiniz.

ÖTV İndirimli Araç Alım Aşamaları

ÖTV indirimli araç alım aşamalarını yukarıda size açık bir şekilde belirtmiş olduğumuzu düşünüyorum. Son olarak bir toparlama yapacak olursak engelli araç alımında rapor oranının herhangi bir önemi yoktur dolayısıyla burada aracı sürecek olan kişiler önemli olandır. Eğer ki siz aracı kendiniz kullanacaksanız bu durumda özel tertibatlı ya da otomatik vitesli bir aracı ÖTV indiriminden faydalanarak satın alabilirsiniz.

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Engelli aracının kullanımında eskiden birinci derece akraba olması gerekiyordu. 5 kişiye kadar müsaade edilirken günümüzde bu yasa değişmiş ve engelli aracını herkesin kullanması sağlanmıştır. Fakat buradaki önemli nokta engelli aracının ÖTV indiriminden yararlanılarak alınmış olması yani engellinin kendisinin araç kullanamaması ön planda tutulmuştur. Engelli aracında ÖTV indiriminin nedeni tamamen engellinin ulaşım konforunun artırılmasını sağlamaktır. Bu nedenle engelli aracının başkası tarafından da kullanılıyor olması olumlu bir gelişmedir.

Sigorta sektörü ile alakalı tüm merak ettikleriniz: hksigorta.com

08 Ağustos 2020
466 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al