Araç Hız Sabitleyici Nedir?

Araç Hız Sabitleyici Nedir?

 Aracınızla uzun bir yolculuğa çıkacaksınız. Tüm planlamaları yaptınız, hatta yanınıza bir arkadaşta buldunuz, lakin o araba kullanmayı bilmiyor ve tüm yolculuk boyunca aracı siz kullanacaksınız. Önünüzde 600–700 kilometrelik bir mesafe var ve bu süre boyunca ayağınız sürekli gazda olacağından dolayı bu sizi korkutuyor.

Türkiye’de hız sabitleyici olarak bilinen bu Cruise Control sistemi işte burada devreye giriyor ve sizi büyük bir rahatsızlıktan kurtarıyor. Sistemin araçlarda bulunmasının amacı ise sürücünün yorulma süresini olabildiğince en alt seviyeye indirmek. Direksiyonun üzerine monte edilen bu sistemi bir tuşla ya da bir kol ile aktif ediyorsunuz ve o dakikadan sonra da ayağınızı gazdan çekmeniz yeterli oluyor. Araç belirlenmiş olan hız seviyesinde siz frene bastığınız sürece aynı hızda gitmeye devam ediyor.

Hız sabitleyici sisteminin kullanımı aslında oldukça geriye gidiyor.1990 yılında kullanılmaya başlayan bu sistem o zamanlar lüks otomobillerde bulunuyordu. Günümüzde ise sağlamış olduğu fayda ve opsiyon olmadan çıkmış olması sayesinde neredeyse her araçta yer alıyor.

Hksigorta.com’dan Ankara Trafik Sigortası teklifinizi alın.

Hız sabitleyicide sistemin devreye girebilmesi için aracın hızının 40 km’nin üzerinde olması gerekiyor. Ancak bazı otomobiller 30 olarak da belirlemiştir.  Önceden her araçta olmadığı gibi şimdilerde de her araçta olmayabiliyor. Dolayısıyla sürücüler araba hız sabitleyiciyi sonradan otomobilime taktırabilir miyim? Diye düşünmüyor da değil.  Peki, hız sabitleyici olmayan bir araca sonradan monte edilebilir mi?

Hız sabitleyici sonradan takılır mı?

Bu soru pek çok kullanıcı tarafından da merak ediliyor.  Bu işlem sadece otomobil markasının yetkili servislerinde taktırılabilir. Eğer ki yetkili servisiniz otomobilin markasına göre bu sistemin uygun olduğunu söylerse o zaman takılabilir. Bu sistemin yetkili servis dışında uygulanmış olduğu tek bir marka var o da Toyota’nın bazı modelleri bunu da internetten sistemi aldıktan sonra çeşitli yerlerde yaptırabiliyorsunuz. Yeni nesil hız sabitleyici sistemlerinin içerisinde hız sınırlayıcı bir sistem de yer alıyor. Bu sayede siz fark etmeden hızlanma derdinden de kurtuluyorsunuz. Bunu şehir içinde kullandığınız zaman ise ceza yemekten de kurtulmuş oluyorsunuz. 

Hksigorta olarak otomobillerle ilgili vermiş olduğumuz bilgilere faydalı bilgiler kategorimiz altından ulaşabilir ve ihtiyacınız olan bilgiyi değerlendirebilirsiniz.

20 Mayıs 2020
471 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al