Sağlıklı Yaşam Tedavisi Nedir?

Sağlıklı Yaşam Tedavisi Nedir?

Sağlıklı yaşam tedavisi sonuç odaklı değildir. Yaşlanma karşıtı bir yüz bakımı veya daha açık bir şekilde bronzlaşma gibi herhangi bir güzellik bakımı gibi, sayılabilir. Sağlık tedavisi, belirli bir bölgenizi veya bir parçanızı düzeltmeye çalışmak yerine tüm vücudu zihinsel, fiziksel, çevresel, ruhsal, yaşam tarzı, kültür, yaratıcılık ve bağlanabilirlik konularında tedavi edecektir.

Sağlık, sağlıkla ilgili tıbbi olmayan her şeyi kapsayan geniş kapsamlı bir şemsiye terimdir: beslenme, fiziksel ve zihinsel sağlık, ruhsal bağlantı, yaşam tarzı, kültür, yaratıcılık ve ilişkileri kapsar.

Bir sağlık tedavisi iyileştirici terapilerden bir unsur içerir. Örneğin, masaj, akupunktur veya ayurveda gibi titreşimler veya kristaller içerebilir. Çamur tedavilerindeki mineraller veya masaj yağlarındaki bitkisel ve botanik esanslar gibi cildinizi temizlemek veya zihninizi sakinleştirmek için bitkisel ve botanik bileşenler de kullanabilir. Terapistiniz, aşırı uyarılmış stres kaynaklı durumları yatıştıran parasempatik sinir sisteminizi harekete geçirmek için yaygın olarak kullanılan farkındalık unsurları, nefes egzersizleri ve diğer yöntemleri tanıtabilir.

Bir sağlık masajı, meditasyon seansı veya yoga dersi, fiziksel olarak daha rahat hissetmenize, vücudunuzun bölümleriyle daha uyumlu ve bunlarla bağlantılı ve belki de daha iyi kararlar verebilecek kadar net hissetmenize neden olabilir.

Sağlıklı yaşam uygulamaları şunları içerir:

  • Aromaterapi
  • Reiki
  • Refleksoloji
  • Ayurveda
  • Meditasyon
  • Geleneksel Tay masajı
  • Hamamlar ve çamur tedavileri
  • Akupunktur
  • Işık tedavisi

Bir SPA’daki sağlık bakımları, yukarıda belirtilen unsurlardan bir veya daha fazlasını içerdikleri ve amacın hedeflenmekten çok bütünsel olduğu sürece dayanır.

Kaplıcalarda su tedavileri genellikle kendi alanında eğitim almış ve ilgili niteliklere sahip kişiler tarafından yapılır.  

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sağlık tedavisi işe yarıyor mu?

Bir sağlık tedavisinin, etkinliğini destekleyecek herhangi bir bilimsel kanıta sahip olması pek olası değildir. Bu, yürütülen çalışmaların küçük veya sonuçsuz olduğu anlamına gelir.

Bazı sağlık pratisyenleri, tedavilerinin bağışıklık sistemini ve vücut etrafındaki kan akışını iyileştirerek kendi kendini iyileştirmeyi destekleyebileceğine inanıyor, ancak bunu destekleyecek sağlam bir kanıt yok. Ancak bu, sağlıklı yaşam tedavisinin hiçbir faydası olmadığı anlamına gelmez. Örneğin bir sağlık masajının stresi azaltabileceğini veya uykuyu iyileştirebileceğini öne süren bazı çalışmalar var.

26 Aralık 2020
299 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al