Ağızda Oluşan Enfeksiyon Türleri Nelerdir?

Ağızda Oluşan Enfeksiyon Türleri Nelerdir?

Ağzı etkileyebilecek bir dizi enfeksiyon vardır. Bunlara bakteri, virüs veya mantar neden olabilir. Aşağıda bir insanın ağzında meydana gelebilecek enfeksiyon çeşitleri hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir.

Pamukçuk

Pamukçuk, ağızda oluşan bir mantar enfeksiyonudur. Genellikle ağız ve dilin astarında bulunur. Boğazda ve vücudunuzun diğer bölgelerinde de görülebilir. Özellikle bebeklerde olan bu durumun tedavisi de basittir.

Ağız Kokusu

Ağızdaki bakterilerin asitlere dönüşen çok miktarda şeker ve nişasta içeren yiyeceklerle beslendiği bilinmektedir. Asitler diş minesini aşındırmaya başlayacak delikler ve boşluklar oluşturacaktır. Çürüme erken evrelerindeyse, remineralizasyon tedavisi diş minesinin onarılmasına yardımcı olabilir. 

Periodontal Hastalık

Periodontal hastalık, diş eti iltihabının ileri bir şeklidir. Dişleri destekleyen diş etleri ve kemikler enfekte olduğunda iltihaplanabilir ve kızarabilirler. Periodontal hastalık belirtileri şunları içerir:

  • Hassas şişmiş veya kanayan diş etleri
  • Gevşek ve hassas dişler
  • Dişlerden uzaklaşan diş etleri
  • Protezlerin uyumunda değişiklik
  • Ağızda kötü nefes veya tat

Dişlerde çok uzun süre kalan bakterilerden ağızda plak oluştuğunda sertleşerek tartar olur. Tartar oluşumu diş eti çizgisinin altına yayılabilir. Bu olduğunda, tartarın çıkarılmasını ve dişlerin temizlenmesini zorlaştırır. Diş hekiminin dişleri temizlemesi, tartarı çıkarması ve periodontal hastalığın ilerlemesini azaltmaya yardımcı olacak uygun öneriler ve tedaviler vermesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Kırmızı ve Şiş Diş Etleri

Genel olarak, ağızda bakteri bulunması normal ve güvenlidir. Ancak bazı bakteriler dişlerin diş etleriyle birleştiği bölgelerde enfeksiyona neden olabilecek plak oluşturabilir; bu, diş eti iltihabının meydana geldiği zamandır. Plak sertleşip dişlerden çıkarılması daha zor olan tartara dönüştüğünde potansiyel olarak kötüleşebilir.

Uçuk

Uçuk, herpes simpleks virüsünün neden olduğu ağız bölgesinde oluşan bir enfeksiyondur. Bir kişiye herpes bulaştıktan sonra, virüsü ömür boyu taşıyacaktır.  Bazı bireylerde hiçbir zaman semptom görülmez ve bazılarında periyodik olarak salgınlar olabilir. Semptomlar ağız boyunca ve dudak çevresinde yaraları içerir. Uçuk yaralarının bulaşıcı, ağrılı, sıvı dolu kabarcıklar olduğu bilinmektedir. Semptomlardan bazıları diğer durumları da taklit edebilir, bu nedenle uygun bir teşhis ve tedavi yapılması için bir diş doktoruna görünmek gerekir.

08 Eylül 2021
11 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al