Kaza Sonrası Sigorta Şirketine Başvuru

Kaza Sonrası Sigorta Şirketine Başvuru

Kaza beklenmedik zamanlarda meydana gelen ve insanın canının sıkılmasının ötesinde bazen daha ciddi problemi yaşatan bir süreç ve bu süreci kendi aracınızla yaşıyorsanız o zaman dikkat etmeniz ve izlemeniz gereken yolun olduğunu bilmelisiniz. Örneğin aracınızla kaza yaptığınız zaman kaza sonrasında mutlaka bu kazanın bildirilmesi gerekiyor kazanın bildiriminin yapılması içinde belli bir süre vardır. Eğer ki yaptığınız bu kaza neticesinde maddi bir hasar ortaya çıkmışsa bu durumda işlem için başvuru süreniz 5 gün olarak kabul edilmiştir. Bu 5 gün içinde başvuru yapmamanız halinde hakkınızı kaybetmiş olursunuz bu yüzden geç kalınmaması önemlidir. 5 günlük bu süre içerisinde kazayla ilgili tutanakların sigorta şirketine teslimini yapmalısınız. Bunun içinde kaza tespit tutanağı büyük önem arz ediyor. Kaza tespit tutanağınızı tutmadan bu işlemlerin hiçbirinin yapılması mümkün değildir.

Kaza tespit tutanağı ve nasıl doldurulacağı, ne zaman doldurulması gerektiği daha önceki makalelerimizde detaylarıyla birlikte sunulmuştur.

Kaza yaptınız ve siz haklısınız ancak 2 yıl içerisinde sigorta şirketine bildirim yapmak durumundasınız. Kaza sonrasında 10 yıl geçmesinin ardından siz haklı olsanız bile herhangi bir hak iddiasında bulunamazsınız. Özellikle aracınızda kaskonuz varsa o zaman bu ihbar süresi hakkında bizimle iletişime geçerek detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kasko hasar ihbarının süresi var mı?

Aracınızın kaskosu var ve siz bir kazanın içerisinde olmuşsunuz o zaman ihbar etmek gibi bir zorunluluğunuz vardır. Kasko bir aracın meydana gelen zararlarını karşılayabilmesi için önemli bir destektir ve insanlar bu desteği olası kaza sonrasında çok net bir şekilde anlayacaklardır. Peki ihbarı nasıl yapacaksınız hemen anlatalım. Kaza sonrasında ister polis çağırın isterseniz kaza yaptığınız sürücüyle birlikte kaza tespiti tutun bunun tutanağını sigorta şirketine ulaştırmanız gerekiyor. Sizden bu şekilde birkaç evrak daha istenecektir. Onu da başka makalelerimizde anlatabiliriz. Bu başvuru sonrasında ise sigorta şirketinin eksperleri gelerek aracınızda incelemeler yapacak ve değer biçilecektir. Eğer ki kazada aracınız ağır hasarlı yani diğer bir adıyla pert olmuşsa o zaman izlenecek olan yol daha farklı olacaktır. Çünkü kaskolu bir araç pert olduğunda sigorta şirketinden aracınızın bedelini alabilirsiniz.

22 Nisan 2019
417 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al