Gerçek KM Nasıl Anlaşılır?

Gerçek KM Nasıl Anlaşılır?

Bir otomobil aldınız ya da almayı düşünüyorsunuz? Aracınıza baktınız modeli eski ancak kilometresi düşük bu durumda aklınıza gelen ilk işlem acaba km gerçek mi değil mi? Sorusu olacaktır. Çünkü kilometresi düşük olan bir araç daha az kullanılmış demektir. Aşağıda sizin için paylaşacağımız yöntemler sayesinde aracın kilometresi gerçek mi, değil mi? Anlayabilirsiniz.

2. el araç alım satımlarında en çok merak edilen bu konuyu kendimizce yorumlayarak değerlendirmek istedik. Kilometrenin orijinal olup olmadığı çok zor anlaşılan bir durumdur. Bunun önüne geçebilmek için ise artık muayene istasyonlarında önceki muayene kilometresinin bilgileri alınıyor. Bu sayede kaç kilometrede muayeneye girilmişse ondan daha düşük olan yapılamıyor. Ancak biliyoruz ki bazı sürücüler muayeneye girdikten sonra araçlarının kilometresiyle oynayarak düşürüyorlar. Dolayısıyla bu durumda ancak 2 yıl sonrasında yeni muayenede ortaya çıkıyor

KM Orijinal mi?

Bu soru çok önemli. Araç sahipleri; biliyorsunuz ki artık 300-500 lira verilerek bu işlemler rahatlıkla yapılabiliyor. 

Bir okuyucudan bize gelen mesajda aynen şunlar yazıyordu.

“1 ay önce 2012 Focus aldım alırken tramerden aracın kazasını ve km sorguladım araç 11/11/2015 de muayeneye girmiş tramer kayıtlarında 54381 km yazıyor aracın şu an km 74000 de ve aracı satan kişi 68000 km de aracı servis bakımına sokmuş bakım kağıdını da bize teslim etti bu aracın km si ile oynanıp oynanmadığını nasıl öğrenebilirim herhangi bir Ford servisine gitsem bilgi edinebilir miyim?”

Sahte Km Tespit Yöntemleri

Bir aracın gerçek kilometresi ancak araç muayene istasyonlarında ortaya çıkacaktır. Bazı kendisini uyanık sanan kişiler muayene istasyonlarındaki bu tarihi dikkate almadan hareket ediyorlar ancak bu durum sıkıntı veriyor. Çünkü bu bir sorun.

Nasıl mı?  Mesela bir araba satın alacaksınız, baktınız beğendiniz fakat KM’si çok az geldi.  Genelde böyle durumda aracın satıcısı size bu garaj arabası çok kullanmıyorum gibi sözler sarf edecek ancak siz bu durumdan rahatsız olmuşsanız o zaman muayene tarihlerine göz atmalısınız. Araç 2017 yılında 150 bin kilometrede muayeneye girmişse 2019 yılında 140 bin kilometrede olması mümkün değildir. Sonuç olarak 2017 de muayeneye girdikten sonra km düşürme işlemi yapılmış demektir.

22 Kasım 2019
505 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al