Hamilelikte Sırt Ağrısı

Hamilelikte Sırt Ağrısı

Bel ağrısı, doktor ziyaretlerinin beşinci en yaygın nedenidir. Hamile olan kadınların çoğunda bir dereceye kadar sırt ağrısı vardır. Daha önce sırt ağrısı çeken veya aşırı kilolu olan kadınların hamilelik sırasında sırt ağrısı riski daha yüksektir. Aşağıda olası nedenler, sırt ağrısını önleme ve hafifletme yolları bulunmaktadır.

Hamilelik sırasında sırt ağrısının birkaç nedeni vardır. Bunlar vücudunuzda meydana gelen değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Sırt Kaslarına Baskı

Bebeğiniz büyüdükçe rahminiz genişler ve ağırlaşır. Bu, sırt kaslarınıza ek ağırlık verir. Kendinizi geriye yaslanmış veya belinizi kavisli bulabilirsiniz. Basınç sırt ağrısına veya sertliğine neden olabilir.

Mide Kaslarında Zayıflık

Büyüyen bebeğiniz aynı zamanda mide kaslarınıza da baskı yapar. Bu onların gerilmesine ve zayıflamasına neden olabilir. Karın ve sırt kaslarınız birbirine bağlıdır. Sırt kaslarınız karnınızı dengelemek için daha fazla çalışmak zorunda.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hamilelik Teminatı

Duruş

Hamilelik, ağırlık merkezinizi değiştirebilir. Hareket etme, oturma ve ayakta durma şekliniz sırtınızda ve vücudunuzun diğer kısımlarında ağrıya neden olabilir. Kötü duruş nedeniyle sıkıştırılmış bir sinir de ağrıya neden olabilir.

Hamilelik Hormonları

Hamileyken birçok hormon farklı nedenlerle değişir. Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde hormonlar, pelvisinizdeki kasları ve bağları gevşetmek için artar. Bu vücudunuzu doğum için hazırlar. Kaslarınız ve bağlarınız çok gevşerse, sırt ağrısına neden olabilir.

Stres

Anksiyete ve biriken gerginlik, sırt kaslarınızı gergin veya katı hale getirebilir.

Sırt ağrısını önlemeye yardımcı olmak için nasıl oturduğunuza, ayakta durduğunuza, uyuduğunuza ve hareket ettiğinize dikkat edin.

Sırtınızı destekleyecek şekilde oturun. Belinizin arkasına bir yastık yerleştirin. Kan akışını artırmak ve eğilmeyi önlemek için ayaklarınızı yukarı kaldırmayı deneyin.

Belinizi bükmek yerine sırtınızı poponuz ve bacaklarınızla aynı hizada tutmaya çalışın. Uzun süre aynı pozisyonda oturmayın veya ayakta durmayın. Bir siniri sıkıştırabilir. Dizlerinizi kilitlemeyin. Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa, her seferinde bir ayağınızı bir tabure veya tabure üzerine koymayı deneyin.

Rahat ve tüm vücudunuzu destekleyen alçak topuklu ayakkabılar giyin. Dengenizi bozabilecek topuklu ayakkabılardan kaçının.

Çok yumuşak olmayan ve destek sunan bir yatakla uyuyun. Hamileyken, yan yatmak en iyisidir. Daha fazla destek için karnınızın altına ve bacaklarınızın arasına yastıklar yerleştirin. Sırt üstü yatmaktan kaçınmaya çalışın. Bu, rahminize baskı uygulayabilir ve bebeğinize giden kan akışını kesebilir.

25 Eylül 2021
138 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al