Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Sağlık Sigortası Yenileme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Sağlık Sigortası Yenileme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Özel sağlık sigortası yaptıranların ilk beklentisi özel bir hastaneye gittiklerinde karşılarına sürpriz faturaların çıkmamasıdır. Sigorta yaptırdığınız şirketin size sunmuş olduğu ek teminatların tamamını kullanmak ister ve bunun neticesinde kazanacağınız haklarında güzel bir yatırım olacağı düşüncesini taşırsınız. Evet bunları düşünmekte bir anlamda haklısınız. Çünkü sağlık sigortası gelecekte sizin karşınıza çıkabilecek yüksek tedavi masraflarınızın tamamını ortadan kaldıran bir poliçedir. Ancak ilk kez sigorta yaptırdığınızda gerekli olan işlemi yaptırmış olmanız demek sizin ömrünüzün sonuna kadar da bu haklardan yararlanacağınız ve sigortanızın yenileneceği anlamına gelmez. Çünkü sağlık sigortası diğer sigorta türlerinde olduğu gibi her yıl düzenli olarak yenilenmek zorundadır. 

Buna göre yıl içerisinde poliçenizi ne kadar kullanmış olduğunuz ve hastalıklarınız bir sonraki yıl sizin ödeyeceğiniz primlerin miktarını da belirleyecektir. Bunun için bu yıldan bir prim miktarı konusunda bir şey söylemek mümkün değildir. Sigorta şirketleri müşterilerini her yıl değerlendirmeye alır ve eğer ki siz yüksek maliyetli bir tedavi görmüşseniz bu durumda bir sonraki yıl size muafiyet koyabilir ve katılım payı oranını sizinle paylaşma talebinde bulunabilir. Bunun tam tersi olan bir durumla da karşılaşabilirsiniz. Yani hiç hastaneye gitmediniz ve masrafınız olmadı o zaman sigorta şirketi size daha düşük primler çıkaracaktır. Bu duruma da yine hasarsızlık indirim denilmektedir.   

Özel sağlık sigortasında yenileme döneminde sizin kazanmış olduğunuz haklardan birisi de sigortalılığınızın devamlılığıdır. Mesela belli hastalıklar için uygulanan belirleme süresi 3 aydır ancak sizin devam eden bir sigortanız olduğundan dolayı bu süreyi beklemek zorunda kalmazsınız. Sigortanızın ömür boyu yenilenme garantisi kapsamına girebilmesi için ise 3 yıl boyunca devam ediyor olması gerekiyor. Bu süre sonunda artık sigortanız için yeni bir dönem başlar ve olası tüm hastalıklarınız sigorta kapsamı içerisinde olur ve muafiyet gösterilemez.

Sağlık Sigortası Yenileme Süresi

Sigortanızı ise her yıl zamanı geldiğinde mutlaka yaptırmak durumundasınız. Bunun için sigortanızın bitiş tarihini mutlaka bilmelisiniz. Priminizi zamanında ödemez ve süresi geçerse bu durumda sigortanız sona erecek ve düzenli olarak prim ödemenizi yapmamış olduğunuzdan dolayı kazanmış olduğunuz haklarınızı da kaybedeceksiniz. Yani yukarıda da bahsetmiş olduğum 3 yıl sonrasındaki devamlılık garantisi de ortadan kalkmış olacaktır. Bunun için bir yıl daha beklemeniz ya da 3. yılınızdaysanız başa dönmek durumundasınız. Bekleme süresi yeniden ortaya çıkacaktır. Devam eden bir sigortanız olmadığından dolayı yeni sigortanızı başlatmış olsanız bile 3 ay beklemek durumunda kalacaksınız. Tabi burada belirtmek istediğimiz şey ise sigorta primlerinizi günü gününe ödemek değildir. Sigorta şirketinin bu şekilde bir hakkı olsa bile yine de esnek olarak davranabilir.

13 Eylül 2019
164 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al