Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Tedavi Masrafları Trafik Sigortası Kapsamında Mıdır?

Tedavi Masrafları Trafik Sigortası Kapsamında Mıdır?

Trafik sigortası yaptırmakla zorunlu olduğunuz bir sigorta türüdür. Olası bir kaza sonrasında karşı tarafa verilmiş olan zararı karşıladığı için önemlidir. Trafik sigortası olmayan bir aracın trafiğe çıkması yasaktır. Bunun için Türkiye sınırları içerisinde olan motorlu araçların tamamı bu sigortayı yaptırması gerekir. Trafik sigortası yalnızca Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Bunun için bu sigortayla yurt dışına çıkamazsınız. Trafik sigortasında fiyatlar ise kişiye ve araca göre değişiklik gösterir. Bulunduğunuz şehirde fiyatları etkileyen bir faktördür. 

Trafik Sigortası Kapsamı

Trafik sigortası kapsamında verilen farklı teminatlar vardır. Bu teminatları kişi başı vefat ve tedavi teminatı; kaza başına vefat ve tedavi teminatı ve araç ve kaza başına maddi hasar teminatı olarak 3 farklı şekilde incelemek mümkündür. Kişi başı vefat ve tedavi teminatı içeren trafik sigortasında kazada karşı tarafta bulunan yararlanan ya da vefat eden herkes için masrafların karşılanır. Kaza başına vefat ve tedavi teminatı içeren trafik sigortası ise hasarın yaşandığı kazadaki her bireyin vefat ve tedavi masraflarını kapsar. Son trafik sigortası kapsamı olan araç ve kaza başına maddi hasar teminatı ise hasar veya kaza durumunda karşı tarafa verilen maddi zararı karşılar.

Trafik sigortası ücretleri Ankara

Trafik Kazalarında Tedavi Masrafı

Trafik kazalarında her yıl binlerce insan yararlanıyor ya da hayatını kaybediyor. Dolayısıyla oluşan zararlarda ise tedavi masrafları gündeme geliyor. Trafik kazalarında meydana gelen fiziksel hasarların tedavi sürecinde ve sonrasına kişilere maddi bir sorun çıkarmaması için trafik kazalarındaki tedavilerin ödeme sorumluluğu Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmiştir. Eskiden bu sorumluluk sigorta şirketlerinde idi ve olası kaza sonrasında suçlu olan tarafın sigortasından bu ücret düşülürdü. Sorumluluk SGK’ya verilmiş olsa da her sigorta şirketi Trafik Mecburi Mali Mesuliyet Sigorta Poliçesi kapsamında ödeme yapmak zorundadırlar.

Bir trafik kazasında sakat kalan ya da bedensel bütünlüğünü kaybeden birisi ihtiyaç duyduğu ömür boyu bakım masraflarını tedavi masrafları teminatından değil, ölüm ve sakatlık teminatı üzerinden almaktadır. Bu nedenle yaptırılan trafik sigortası kapsamının net bir şekilde belirlenmesi, hangi durumlarda sigorta şirketinin ne kadar ödeme yapacağının netleştirilmesi çok önemlidir.

07 Mart 2020
77 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al