Direksiyonda Konsantrasyon ve Dikkatin Önemi

Direksiyonda Konsantrasyon ve Dikkatin Önemi

Büyük şehirlerde yaşıyorsanız o zaman size kalabalığı ve yoğunluğu anlatmaya gerek yok özellikle de Ankara ve İstanbullu sürücüler bunun insanı çileden çıkaran bir durum olduğunu bilirler. Dolayısıyla kalabalık trafik koşullarında araç sürmek zor ve dikkat gerektiren bir konudur. Bu şekilde yoğun olan neresi olursa olsun yapılacak olan ufak bir dikkatsizliğin bedeli de çok ağır olabilir. Bu nedenle de aracınızın direksiyonuna oturduğunuz zaman konsantrasyon ve dikkat çok önemlidir.

Özellikle aracınızın direksiyonuna geçmek istediğiniz zaman uykusuz, alkollü, uyuşturucu ilaç kullanmış, cep telefonu ve benzer şeyler kullanmamalı ve direksiyondayken dikkatinizi sadece yola odaklanmalısınız. Hata insanlar içindir dolayısıyla siz önünüze sunulan şeylere karşı dikkat etmediğiniz zaman ister istemez hata yaparsınız ve bazı hatalar vardır ki bedelini canınızla ya da sevdiklerinizin canıyla ödersiniz.

Uykulu araba kullanmayın:

Uzun yola çıkmak için direksiyona geçtiğinizde uykusuzsanız iki saniye gözlerinizin kapanmış olması sizi felakete sürükleyebilir. Bunun için dikkatli hareket etmeli ve ona göre direksiyona oturmalısınız. Eğer ki kendinizi iyi hissetmiyor ve yorgun ya da uykusuz hissediyorsanız lütfen yola çıkma fikrinizden o anlık vazgeçin. Unutmayın ki sizin olduğu kadar diğer yol kullanıcılarının da can ve mal güvenliği sizin hal ve hareketlerinize bağlıdır. Bu sebeple bu sorumluluk içinde bulunalım.

Eğer ki uzun yolda kendinize güvenmiyorsanız o zaman güveni elde etmeden kesinlikle yola çıkmamanız gerekiyor. Hatta bazı sürücülerin bunun için özel ders bile aldıklarını söyleyebilir. Sıradan bir ehliyet kursunda size bilmeniz gereken sadece teknik ve temel bilgiler verilir ve bunların üzerine koymakta sizin elinizdedir. Bunun içinde ya bir özel ders ya da pratik yapmadan uzun yola çıkmamalısınız. 

İnsanların bilmeleri gereken şey ise ehliyetin aracı kullanmadığıdır. Bilmeniz gerekenleri uygulayabilmek ve bunların uygulanması aşamasında da hem düşünüp hem karar verebilmek önemlidir. Direksiyon hiçbir zaman ihmale gelmeyecektir. Bu nedenle de kendinizi hazır hissetmeden kesinlikle ve kesinlikle trafiğe çıkmamanızı tavsiye ederiz.

Bilinçli bir sürücü tüm bunları yaparken dikkatini de yoldan asla çevirmez. Tam bir konsantrasyonla hareket ederek hataya yer vermemek için elinden geleni yapar.

10 Haziran 2019
381 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al