Rot Balans Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Rot Balans Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir otomobilin hareket halindeyken gidişinin bozulmuş olması güvenlik ve konfor için önemli bir sorundur. Bu sorunun bir an önce tespit edilerek giderilmesi ise oldukça önemlidir. Bir otomobilin sürekli olarak ihtiyaç duyduğu bir takım bakımları vardır. Rutin olan bu bakımların yapılmaması ise aracın bir süre sonra farklı aksamlarının da zarar görmesini sağlayacaktır. Örneğin yağı, filtresi ve antifirizi gibi eksiklikler halinde sıkıntıların boyutları çok daha büyük olabilecektir. Zamanında yapılan bakım sayesinde ise bu eksiklikler tespit edilir ve giderilir. Otomobiller zamanla kullanıma bağlı olarak bir takım hasarlar açmaya başlayacaktır. Değişen parçalar, yenilenmesi gereken parçalar ve bunlar gibi pek çok ayrıntı. Kısacası her şeyde olduğu gibi otomobillerde de yıpranma payı söz konusudur.

Yıpranmalar arasında yer alan aksamlardan birisi ön takımlardır. Aracın kullanımına bağlı olarak ön takımlarda bir takım sorunlar kendisini gösterebilecektir. Bunlardan birisi de aracın balans ayarıdır. Tekerlekleri yakından ilgilendiren balansların bozulması halinde araçta titreme ve sağa sola doğru çekmeler meydana gelecektir. Bir arayın yürüyen aksamını en çok ilgilendiren balanslardır ve bunun için burada yaşanılan bir bozulma sizi ciddi anlamda rahatsız edebilir.

Peki, rot balans ne demektir?

Balans Ayarı Nedir?

Araçlarda rot balans ayarının bozulması aynı zamanda aracın yürürken de titremesine neden olacaktır. Rahatsız eden bu durumun ortaya çıkmasının da farklı nedenleri vardır. Mesela aracınızın lastiklerinizin sırt ve yanak bölümlerinde bozulmalar olmuşsa, jantınızda eğiklik varsa lastiklerinizin balans ayarı bozulabilir. Aracın jant göbek bileziğinin bozulması da rot balans ayarının bozulmasına neden olabilecektir. Jant bileziğinin arabanızın jantıyla uyumlu olması gerekiyor. Eğer ki bu uyum söz konusu değilse o zaman aracınıza balans yaptırmış olsanız bile beklediğiniz sonucu alamazsınız. Aracınızın frenlerine bastığınız zaman aracınızda titreme meydana geliyorsa bu durumda sorun fren sisteminizdedir ve kontrol edilmesi gerekir.  

Rot Ayarı

  • Otomobilinizin rot ayarı güvenliğin ve sürücünün keyifli araç kullanabilmesi için önemlidir. Eğer ki rot ayarınız bozuk ise bu durumda aracınız sağa ya da sola doğru kendisini çekmeye başlayacaktır. Bunun için rot ayarının mutlaka yapılması gerekir.
  • Lastiklerde dış omuz ya da iç omuz lastiğin tabanına göre daha fazla aşınmış olabilir. Bu durumda ayarınızın rotlarının bozuk olduğu anlaşılabilir.
08 Temmuz 2019
497 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al