Sedef Hastalığı Kalıtsal mı?

Sedef Hastalığı Kalıtsal mı?

Sedef hastalığı, kaşıntılı pullar, iltihaplanma ve kızarıklık ile karakterize bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kafa derisi, dizler, dirsekler, eller ve ayaklarda görülür.

Kanınızdaki bağışıklık hücreleri, yeni üretilen cilt hücrelerini yanlışlıkla yabancı istilacılar olarak tanır ve onlara saldırır. Bu, cildinizin yüzeyinin altında yeni cilt hücrelerinin aşırı üretimine neden olabilir. Bu yeni hücreler yüzeye göç eder ve mevcut cilt hücrelerini zorlar. Bu, sedef hastalığının ölçeklerine, kaşınmasına ve iltihaplanmasına neden olur.

Genetik ve sedef hastalığı arasında bir bağlantı var mı?

Sedef hastalığı, aile öyküsü olmayan kişilerde ortaya çıkabilir. Hastalığı olan bir aile üyesine sahip olmak riskinizi artırır. Ebeveynlerinizden birinde sedef hastalığı varsa, şansınız yaklaşık yüzde 10’dur. Her iki ebeveyninizde de sedef hastalığı varsa riskiniz yüzde 50’dir.

Sedef hastalığı teşhisi konan kişilerin yaklaşık üçte birinin sedef hastalığı olan bir akrabası vardır. Sedef hastalığının genetik nedenleri üzerinde çalışan bilim adamları, durumun bağışıklık sistemindeki bir sorundan kaynaklandığını varsaymışlardır.

Genetik araştırmalardaki yeni bulgular önemli bilgiler sağladı, ancak sedef hastalığına neyin neden olduğunu hala net olarak anlamıyoruz.

Sedef hastalığına katkıda bulunan diğer faktörler nelerdir?

Sedef hastalığı olan çoğu insan, periyodik salgınlar veya alevlenmeler ve ardından remisyon dönemleri geçirir. Sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 30’u artrite benzeyen eklem iltihabı yaşar. Buna psoriatik artrit denir.

Sedef hastalığının başlangıcını veya alevlenmesini tetikleyebilecek çevresel faktörler şunları içerir:

 • Stres
 • Soğuk ve kuru hava
 • Hıv enfeksiyonu
 • Bazı ilaçlar

Cildinizin bir kısmında yaralanma veya travma bazen sedef hastalığının alevlenmesine neden olabilir. Enfeksiyon da bir tetikleyici olabilir.  

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Bazı hastalıkların sedef hastalığı olan kişilerde genel popülasyona göre daha olasıdır. Sedef hastalığı olan kadınlarda yapılan bir çalışmada, katılımcıların yaklaşık yüzde 10’u ayrıca Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi bağırsak hastalığı vardır .

Sedef hastalığı olan kişilerde görülebilecek diğer rahatsızlıklar şöyledir:

 • Lenfoma
 • Kalp hastalığı
 • Obezite
 • 2 tip diyabet
 • Metabolik sendrom
 • Depresyon ve intihar
 • Alkol tüketimi
 • Sigara içmek

Sedef hastalığını tedavi etmek için gen tedavisi kullanılabilir mi?

Gen tedavisi şu anda bir tedavi olarak mevcut değildir, ancak sedef hastalığının genetik nedenlerine yönelik araştırmalarda genişleme vardır. Umut verici birçok araştırmadan birinde araştırmacılar, sedef hastalığıyla bağlantılı nadir bir gen mutasyonu bulmuşlardır.

16 Eylül 2021
24 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al