Bebeklerde ve Çocuklarda COVID–19

Bebeklerde ve Çocuklarda COVID–19

Her yaştan çocuk koronavirüs hastalığına yakalanabilir. Ancak enfekte olan çocukların çoğu, yetişkinler kadar hastalanmaz ve bazıları hiçbir belirti göstermeyebilir. Semptomlarını bilin COVID-19 çocuk tarafından farklı etkilenebileceği neden bebekler ve çocuklarda COVID-19 ve ne virüsün yayılmasını önlemek için ne yapabilirim.

Bir çocuğun koronavirüs hastalığına yakalanma olasılığı nedir?

Tüm çocuklar, COVID-19’a neden olan virüsü kapabilirken, yetişkinler kadar sık ​​hastalanmazlar. Çoğu çocuğun hafif semptomları vardır veya yoktur. Araştırmalar, 10 ila 14 yaşından küçük çocukların, 20 yaş ve üstü insanlara kıyasla COVID-19’a neden olan virüse yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor. Çocuklar için hastaneye yatış oranları da yetişkinlere göre çok daha düşük. Yapılan araştırmaya göre, çocuklar hastaneye kaldırılırsa, yoğun bakım ünitesinde hastanede yatan yetişkinler kadar sık ​​tedavi edilmeleri gerekir.

Ek olarak, obezite, diyabet ve astım gibi altta yatan koşulları olan çocuklar, COVID-19 ile ciddi hastalık riski daha yüksektir. Doğuştan kalp hastalığı, genetik koşulları veya sinir sistemini veya metabolizmayı etkileyen rahatsızlıkları olan çocuklar da COVID–19 ile ciddi hastalık riski daha yüksektir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Çocuklar Neden COVID-19’a Farklı Tepki Veriyor?

Cevap henüz net değil. Bazı uzmanlar, toplumda yayılan ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olan başka koronavirüsler olduğu için çocukların COVID-19’dan ciddi şekilde etkilenmeyebileceğini öne sürüyor. Çocuklar sıklıkla nezle oldukları için, COVID-19’a karşı bir miktar koruma sağlamak için bağışıklık sistemleri hazırlanabilir. Çocukların bağışıklık sistemlerinin virüsle yetişkinlerin bağışıklık sistemlerinden farklı şekilde etkileşime girmesi de mümkündür. Bazı yetişkinler, bağışıklık sistemleri virüse aşırı tepki vererek vücutlarına daha fazla zarar verdiği için hastalanmaktadır. Bunun çocuklarda olma olasılığı daha düşük olabilir.

Bebekler COVID-19’dan nasıl etkilenir?

Nadiren de olsa, 1 yaşın altındaki çocukların COVID-19 ile ciddi hastalık riski daha büyük çocuklardan daha yüksek görünmektedir. Bunun nedeni, olgunlaşmamış bağışıklık sistemleri ve daha küçük hava yollarından kaynaklanıyor ve bu da onları solunum yolu virüsü enfeksiyonlarıyla ilgili solunum sorunları geliştirme olasılığını artırıyor.

Yenidoğanlar, doğum sırasında veya doğumdan sonra hasta bakıcılara maruz kalma yoluyla COVID-19’a neden olan virüsle enfekte olabilir.

15 Kasım 2020
301 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al