Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası

Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası

Uzun süreden bu yana bindiğiniz aracınızı artık satmaya ve yenisini almaya karar verdiniz. Sigortanızı da yeni yaptırdığınız için içeride daha kullanılmamış aylarınız var. Bu durumda aracınızı sattığınızda el değiştireceğine göre sigortanız ne olacak. Yani her ne kadar planlı bir satış ya da alış olmasa da sattığınız aracın sigortası ne olacak.

Aracınızı sattıktan sonra yapmanız gereken tek bir işlem var o da sigortanızı yaptırdığınız acentenizi aramak ve aracınızı sattığınızı sigortanızı iptal ettirmek istediğinizi söylemek. Acente hemen gelen talebinizi alır ve doğrudan sigorta şirketiyle iletişime geçerek sizin trafik sigortanızın ya da kasko sigortanızın iptalini ister. BU işlemler aynı gün içerisinde yapılabileceği gibi birkaç gün içerisinde de yapılabilir. Basit olduğundan dolayı sizin bir an önce bildirmeniz sizin faydanıza olur bu sayede sigortadan alacağınız parada hızlıca hesabınıza geçer.

Alacağınız para eğer ki kredi kartınızla ödeme yapmışsanız oraya yatar. Ödeme şeklinize göre tekrar geri ödenecek olan sistemde taksit yaptırmışsanız ödemeleriniz de taksitli olarak geri iade edilir. Sigorta acenteniz bu işlemler için sizden aracınızın noter satışını isteyecektir. Bu belge elinizde olduğundan dolayı cep telefonuyla ya da mail ile gönderebilirsiniz. Bu sayede git gel ile de uğraşmamış olursunuz.

Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası

Aracı alacak kişilerin yeni bir trafik poliçesi düzenletmeyi unutmaması gerekiyor. Geciktirilen veya yapılmayan trafik sigortaları kişilerin bütçesinde ekstra bir gidere sebep oluyor. Sahibinden araç alan sürücüler, trafik sigortasının devam ettiğini düşünebiliyor oysa Kara yolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasının genel şartlarınca trafik sigortaları araç satışından bir süre sonra geçerliliğini yitiriyor. Bu sure ise 15 gün olarak belirlenmiştir. Yani siz aracınızı sattınız karşı sürücü sizin sigortanızdan 15 gün daha faydalanabilir. Bu sure içerisinde mutlaka yeniden kendisi sigorta yaptırması gerekir.

15 Günlük Koruma

“Kara yolları Motorlu Araçlar zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında İşletenin Değişmesi Durumunda Zeyil Pirim Tutarının Hesaplanmasına İlişkin Sektör Duyurusu” yayınladı. Bu duyuruya göre; araç işletenin değişmesi yani aracın sahibinin değişmesi durumunda, aracın el değiştirdiği tarihten itibaren trafik sigortasının herhangi bir işleme gerek kalmadan ve prim ödemek zorunda olmadan 15 gün zaman sınırıyla araç sahibinin yeni sahibinde kalacağı bilgisi verildi.

06 Mart 2020
591 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al