Arabadan Gelen Kokunun Nedenleri

Arabadan Gelen Kokunun Nedenleri

Arabadan gelen kokunun arkasında henüz bilmediğimiz birkaç neden olabilir. Aslında bu, arabadaki bir kaç teknik problemden kaynaklanan koku türüdür. Bu koku genellikle sürücü için hoş olmayan bir his yaratır ve hepsinden önemlisi,  doğrudan aracı kontrol eden kişi için tehlikeli olabilir.

Bazı durumlarda, bunu kendi başınıza düzeltebilirsiniz. Örneğin arabadan gelen yanık kokusu ile birlikte arabayı hemen durdurmalı ve en yakın servise götürmelisiniz.

Arabadaki Yaygın Koku Türleri

Arabadan gelen yanık kokusunun nedenlerini tartışmadan önce, kokuların bazılarına bir göz atalım.

Yanan Lastik Kokusu

Kaputunuzun altındaki yanan lastiğin kokusunu sık sık alıyor musunuz? Bu, arabanızın motorunun uzun süredir çalıştığının dikkate değer bir işaretidir. Arabanızda yanan lastik kokusu fark ettiğinizde, bu aynı zamanda arabanızla ilgili gelecekteki sorunlar hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerektiği anlamına gelir. Aşağıdaki nedenler, arabanızın yanan lastik kokusuna sahip olmasının nedenleridir.

Debriyaj sorunu

Vites değiştirdiğinizde yanan bir gazetenin kokusuna veya arabanın yanan lastik kokusuna benzer. Bunu oldukça kolay anlayabilirsiniz. Debriyaj, arabadan gelen kokunun nedenlerinden biri olabilir. Bundan kaçınmak için, debriyajı doğru kullanmayı öğrenmek önemlidir. Genel bir kural olarak, debriyajı basılı tutmamalısınız. Böyle yaptığınızda debriyajın tamamen değiştirilmesine yol açacaktır.

Kayışlar

Jeneratör, hava pompası, su pompası veya klima kompresörü gibi parçaların sorunlu hale gelmesi kokuya neden olacaktır. Kayışlardan meydana gelen koku yanan kauçuk kokusu hissine neden olacaktır.  

Yağ Sızıntısı Sorunu

Bu, arabadan gelen yanma kokusunun en yaygın nedenlerinden biridir. Bir yağ sızıntınız olabilir. Araç çalışırken boru sıcaktır ve güçlü bir koku, bazen egzoz borusundan beyaz duman almanıza neden olacaktır.

Soğutma Sızıntısı Sorunu

Soğutucunuzun içinde herhangi bir çatlak olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çatlaklar küçüktür, ancak büyük tehlikeler ve onarım maliyetleri bırakabilir

Plastik Koku

Plastik yanma kokusu, arabadaki ısıtıcı veya fanı çalıştırdıktan sonra ortaya çıkar. Arabadan gelen bu yanma kokusu, fanlar, dirençler veya diğer bazı yüksek sıcaklıklı elektronik cihazlar gibi bazı parçalarla ilgilidir.

Hksigorta.com’dan Ankara kasko sigortası teklifinizi alabilirsiniz. İletişim formu ya da telefon numaralarımızdan bize ulaşmanız yeterli olacaktır.

30 Eylül 2020
310 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al