Protein Nedir?

Proteinler, bir ipteki boncuklar gibi birbirine bağlanan amino asitler adı verilen daha küçük moleküllerden oluşur. Bu amino asitlerin bir kısmı vücut tarafından üretilebilirken, diğerlerini yiyeceklerden almamız gerekir. Üretemediğimiz ve yiyeceklerimizden almamız gerekenlere amino asitler denir.

Proteine neden ​​ihtiyacımız var?

Proteinler vücudun ana yapı taşlarıdır. Kaslar, kemikler, organlar, saçlar, tırnaklar ve cilt yapmak için kullanılırlar. Proteinler ayrıca önemli işlevlere hizmet eden enzimler, hormonlar, nörotransmiterler ve çeşitli küçük moleküller yapmak için kullanılır. Protein olmadan hayatta kalamayız.

Ne tür proteinlere ihtiyacımız var?

En iyi protein kaynakları doğaldır, yani sığır eti, tavuk, balık, deniz ürünleri, yumurta, süt ürünleri, fındık, tohumlar, kinoa, soya ve siyah fasulye ve mercimek gibi baklagillerdir. Tabii ki hayvansal proteinler bizim proteinlerimize çok benzerler, bu nedenle bitki proteinlerinden daha kolay ve hızlı kullanılırlar. Bununla birlikte, bitki bazlı diyetler vücudunuza yeterli protein sağlar.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI FİYATLARI

Protein kas inşa etmek için neden önemlidir?

Kaslar büyük ölçüde proteinden yapılır. Vücuttaki çoğu dokuda olduğu gibi, kaslar dinamiktir ve sürekli olarak parçalanır ve yeniden oluşturulur. Kas kazanmak için vücudun parçalandığından daha fazla kas proteini alması gerekir. Başka bir deyişle, pozitif bir protein dengesi olması gerekiyor. Bu nedenle, daha fazla kas isteyen kişilerin, kas geliştirme sürecini desteklemek için daha ağır ağırlıkları kaldırması ve daha fazla protein yemesi gerekecektir.

Ayrıca, halihazırda inşa ettikleri kasları korumak isteyen hem kadınların hem de erkeklerin vücut yağını kaybederken protein alımlarını artırmaları gerekebilir, çünkü yüksek protein alımı genellikle diyet sırasında ortaya çıkan kas kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Bir insan ne kadar proteine ​​ihtiyaç duyar?

Bu kilonuza, boyunuza ve aktivite seviyenize bağlıdır. Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, kas kazanmak için genel tavsiye vücut ağırlığınızın kilogramı başına 0,7–1 gram protein veya kg başına 1,5–2 gram proteindir.

Çok sayıda çalışma, kas kazanımı için en uygun protein miktarını belirlemeye çalıştı ve birçoğu farklı sonuçlara ulaştı.

Bazı araştırmalar, kg başına 0,8 gramdan fazla proteinin faydası olmadığını gösterirken, diğerleri pound başına 1 gramdan biraz daha fazla protein alımının en iyisi olduğunu gösteriyor.

29 Aralık 2020
295 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al