Yüksek Kolesterol Belirtileri ve Nedenleri

Yüksek Kolesterol Belirtileri ve Nedenleri

Kolesterol, kanınızda bulunan mumsu bir maddedir. Vücudunuzun sağlıklı hücreler oluşturmak için kolesterole ihtiyacı vardır, ancak yüksek kolesterol seviyeleri kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Yüksek kolesterol ile kan damarlarınızda yağ birikintileri geliştirebilirsiniz. Bu birikintiler büyür ve arterlerinizden yeterli kanın akmasını zorlaştırır. Bazen bu birikintiler aniden kırılabilir ve kalp krizi veya felce neden olan bir pıhtı oluşturabilir.

Yüksek kolesterol kalıtsal olabilir, ancak genellikle sağlıksız yaşam tarzı seçimlerinin sonucudur, bu da onu önlenebilir ve tedavi edilebilir kılar. Sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz ve bazen ilaç, yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

Yüksek Kolesterol Semptomlar

Yüksek kolesterolün hiçbir semptomu yoktur.  Kolesterol testi yaptırmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun. Kalp hastalığı için risk faktörü olmayan çocuklar ve genç yetişkinler genellikle 9 ile 11 yaşları arasında ve yine 17 ile 19 yaşları arasında test edilir. Kalp hastalığı için risk faktörü olmayan yetişkinler için yeniden test genellikle her beş yılda bir yapılır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Test sonuçlarınız istenen aralıklarda değilse, doktorunuz daha sık ölçümler önerebilir. Ailenizde yüksek kolesterol, kalp hastalığı veya sigara, şeker hastalığı veya yüksek tansiyon gibi diğer risk faktörleri öyküsü varsa, doktorunuz daha sık testler önerebilir.

Yüksek Kolesterol Nedenleri

Protein ve kolesterol kombinasyonuna lipoprotein denir. Lipoproteinin taşıdığına bağlı olarak farklı kolesterol türleri vardır.  

LDL veya “kötü” kolesterol, kolesterol parçacıklarını vücudunuzun her yerine taşır.  

HDL veya “iyi” kolesterol, fazla kolesterolü alır ve karaciğerinize geri götürür.

 Yüksek bir trigliserit düzeyine sahip olmak, kalp hastalığı riskinizi de artırabilir.

Hareketsizlik, obezite ve sağlıksız beslenme gibi kontrol edebileceğiniz faktörler, yüksek kolesterol ve düşük HDL kolesterolüne katkıda bulunur. Kontrolünüz dışındaki faktörler de bir rol oynayabilir. Örneğin, genetik yapınız, hücrelerin LDL kolesterolü kanınızdan verimli bir şekilde uzaklaştırmasını engelleyebilir veya karaciğerinizin çok fazla kolesterol üretmesine neden olabilir.

Yüksek Kolesterol Risk Faktörleri

  • Hayvansal ürünlerde bulunan doymuş yağ ve bazı ticari olarak pişmiş kurabiyeler, krakerler ve mikrodalga patlamış mısırda bulunan trans yağlar, kolesterol seviyenizi yükseltebilir. Kırmızı et ve tam yağlı süt ürünleri gibi kolesterolü yüksek yiyecekler de kolesterolünüzü artıracaktır.
  • 30 veya daha yüksek bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olmak sizi yüksek kolesterol riskine sokar.
  • Egzersiz, vücudunuzun HDL’sini veya “iyi” kolesterolünü artırmaya yardımcı olurken LDL’nizi veya “kötü” kolesterolü oluşturan parçacıkların boyutunu artırarak onu daha az zararlı hale getirir.
  • Sigara içmek.  
  • Yaş.  
  • Diyabet.  
07 Nisan 2021
261 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al