Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde trafik sigortası yaptırılmak zorunda olan bir uygulama ve bunun içinde her sürücünün mutlaka aracına zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekiyor. Yaptırmadığı takdirde ise sürücüye uygulanacak olan bir takım cezalar olacaktır. Zorunlu trafik sigortasındaki amaç bir kazanın meydana gelmesi halinde üçüncü kişilere verilmiş olan zararın karşılanmasını sağlamaktır. Fakat aracın kendisinde ve sürücüsünde meydana gelecek hasarlardan trafik sigortası mesul değildir bunun için alacağınız hiçbir ödeme olmayacaktır. Bir otomobilin kendisi hakkındaki hasarlar ancak kasko sigortası tarafından yapılır ve bu isteğe bağlı bırakılmıştır. Belirttiğimiz husus kanunda açık bir şekilde belirtilirken aynı zaman da sürücülerinde bu sigortayı yaptırırken dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Biz de bu hususları sizin için bir araya getirelim istedik.

Bilgilerinizi Tam olarak vermelisiniz.

Trafik sigortası sürücünün vermiş olduğu beyan ve bilgiler doğrultusunda hazırlanır. Bunun içinde mutlaka amacına yönelik olarak eksiksiz ve bu sigortadan faydalanabilmenizi kolaylaştırması gerekiyor. Eğer ki verdiğiniz bilgilerin doğruluğu yoksa bu durumda poliçenizin iptal ettirilmesi söz konusu olacaktır. Poliçeniz kesilmişse mutlaka aracın modeli, yılı, markası gibi bilgileri kontrol etmelisiniz.

Trafik Sigortasının Geçerlilik Süresi  

Trafik sigortası, kasko sigortası, konut sigortası, DASK gibi sayabileceğimiz pek çok sigorta türünde geçerlilik süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Bu sürenin dışında bir kullanım söz konusu değildir. Bunun için aracınızın trafik sigortasını 1 yılını doldurduğunda mutlaka yenilemeniz gerekiyor. Aksi takdirde hiçbir şeyden faydalanamayacağınız gibi bir de ceza ödemek durumunda kalırsınız.

Hasarsızlık İndirimi

Aracınızın yapmış olduğu kaza trafik sigortası primlerinizi de etkileyecektir. Hiç kaza yapmamış olan bir sürücü hasarsızlık indiriminden yararlanabileceği gibi kaza yapan bir sürücü de belli oranda indirim alabilecektir. Sık kaza yapılmışsa bu durumda sigorta firması size hasarsızlık indirimi uygulamaz.

Trafik Sigortası Süresi Geçmesi

Trafik sigortası 1 yıl olarak düzenlenir demiştik. Bu anlamda sigorta süresi dolan bir araçta tekrar sigorta yaptırdığında hem ceza ödemek durumunda kalır hem de indirim hakkını kaybeder.

Trafik sigortanızı yaptırırken standart bir sigortanın yanı sıra isterseniz sigorta paketinizi ek teminatlar alarak daha geniş bir hale dönüştürebilirsiniz.

06 Haziran 2019
465 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al