Çocuk ve Gençlerde Öğrenme Bozuklukları

Çocuk ve Gençlerde Öğrenme Bozuklukları

Öğrenme bozuklukları, dikkat, hafıza veya akıl yürütmedeki ve akademik performansı etkileyen eksikliklerden kaynaklanan belirli becerileri veya bilgileri edinememe, saklayamama veya geniş anlamda kullanamama ile ilgilidir. Etkilenen çocuklar renklerin veya harflerin adlarını öğrenmede, saymada veya okumayı veya yazmayı öğrenmede yavaş olabilir.

Çocuklar, öğrenme uzmanları tarafından verilen bir dizi akademik ve zeka testine girer ve doktorlar tanı koymak için belirlenmiş kriterleri uygulayabilir. Tedavi, çocuğun becerilerine göre uyarlanmış bir öğrenme planını içerir.

Öğrenme bozuklukları, nörogelişimsel bozukluklardır.

Öğrenme bozuklukları, zihinsel engellilikten oldukça farklıdır ve normal, hatta yüksek zihinsel işlevi olan çocuklarda ortaya çıkar. Öğrenme bozuklukları yalnızca belirli işlevleri etkilerken, zihinsel engelli çocuklarda zorluklar bilişsel işlevleri geniş ölçüde etkiler.

Üç yaygın öğrenme bozukluğu türü vardır bunlar şöyledir:

  1. Okuma bozuklukları
  2. Yazılı anlatım bozuklukları
  3. Matematik bozuklukları

Öğrenme Bozukluklarının Belirtileri

  • Küçük çocuklar renklerin veya harflerin adlarını öğrenmekte, tanıdık nesnelere sözcükler atamakta, saymakta ve diğer erken öğrenme becerilerinde ilerlemekte yavaş olabilirler.
  • Okumayı ve yazmayı öğrenmek gecikebilir.
  • Kısa dikkat süresi ve dikkat dağınıklığı,
  • İletişim kurmakta güçlük

Öğrenme bozukluğu olan çocuklar matematiği anlama ve öğrenmede önemli zorluklar yaşayabilir, ancak okuma, yazma ve diğer konularda başarılı olma konusunda zorluk çekmezler. Disleksi, öğrenme bozukluklarının en iyi bilinenidir. Öğrenme bozuklukları, birincil olarak görme, işitme, koordinasyon veya duygusal rahatsızlıktan kaynaklanan öğrenme problemlerini içermez, ancak bu problemler öğrenme bozukluğu olan çocuklarda da ortaya çıkabilir.

Çocuklar bir öğrenme bozukluğuyla doğabilir veya büyüdükçe bir öğrenme bozukluğu geliştirebilirler. Öğrenme bozukluklarının nedenleri tam olarak anlaşılmasa da, sözlü veya yazılı dili veya sayısal ve uzamsal muhakemeyi anlamada veya kullanmada yer alan temel süreçlerdeki anormallikleri içerirler. Muhtemel nedenler arasında annede hastalık olması veya annenin hamilelik sırasında toksik ilaç kullanması, hamilelik veya doğum sırasındaki komplikasyonlar ve doğum sırasında yenidoğan ile ilgili sorunlar.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Doğumdan sonra olası faktörler arasında kurşun gibi çevresel toksinlere maruz kalma sayılabilir., merkezi sinir sistemi enfeksiyonları, kanserler ve bunların tedavileri, yetersiz beslenme ve şiddetli sosyal izolasyon veya duygusal ihmal veya istismar.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Bazı çocuklar psikologları tarafından öğrenme bozuklukları açısından test edilir. Bununla birlikte, belirli öğrenme bozukluğu türlerine sahip bazı çocuklar, eksikliklerini iyi gizler, tanıdan ve dolayısıyla tedaviden uzun süre kaçınırlar.

01 Haziran 2021
147 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al