Sağlıklı Yaşlanmanın Anahtarı

Sağlıklı Yaşlanmanın Anahtarı

Spor, kas kuvveti ve esneklik gibi kombinasyonu içeren aktif ve dengeli bir yaşam tarzı oluşturmak, çeşitli hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Düzenli spor kas dokusu kaybı oranını yavaşlatır ve günlük yaşam aktivitelerini iyileştirir.

İşte sporla birlikte sağlıklı bir yaşam tarzının getirdiği faydalardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Kardiyovasküler Faydalar

Kalp ve akciğerler zaman içinde doğal olarak verimlilik ve güçte bir azalma yaşar. Bu özellikle hareketsiz kişiler için geçerlidir. İlerleyen yaşla birlikte, kalp hem dinlenirken hem de aktivite sırasında aynı miktarda işi başarmak için daha çok çalışır. Dinlenme, kalp atış hızı da her yıl dakikada bir atış hızında azalır. Benzer şekilde, akciğerler, çalışan dokulara ve organ sistemlerine yeterli miktarda oksijen sağlama yeteneklerinin bir kısmını kaybeder. Düzenli egzersiz, sistemik kan akışını ve oksijen tedarikini artırmaya yardımcı olur.

Fiziksel olarak aktif olmak ve kalmak, (spor, yürüme, yüzme, bisiklete binme, vb.), kan basıncını düşürebilir ve kontrol edebilir, bu da kalp üzerindeki genel stresi azaltır. Spor ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir ve damarlarda kan birikimini önleyebilir. Dahası, aktif kalan bireyler önlenebilir hastalıklardan tüm nedenlere bağlı erken ölüm riskini azaltır.  

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ankara

Bilişsel Faydalar

Beyin gerçekten dikkate değer bir bilmecedir. Aslında, modern tıp beyni sonsuza kadar inceleyebilir ve yine de onun gizemli ağı hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenemez. Beyin sürekli olarak boyut ve işlevsellik açısından değişir. Tipik yaşla ilgili değişiklikler arasında beyin ağırlığı ve boyutunda bir azalma bulunur. Yaşlanan beyin aynı zamanda hafıza kaybı, tümevarımsal akıl yürütme becerilerinde ve zihinsel keskinlikte bir azalma, mekânsal farkındalıkta azalma ve denge sorunlarının gelişmesini yaşar.

Hiç kimse beyindeki değişikliklere karşı alışık değildir, ancak egzersiz ve fiziksel aktivite bilişsel işlev bozukluğu oranını önemli ölçüde yavaşlatır. Yani kalp için iyi olan beyin için de iyidir.

Genel olarak egzersiz hafızayı geliştirir, düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirir, beyin destekleyici hormonları güçlendirir, beyne kan ve oksijen akışını artırır, doğal bir anti-depresan ve stres giderici olarak hareket eder ve odaklanmayı geliştirerek zor konulara konsantre olmanızı sağlar.

09 Eylül 2020
487 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al