Prostat Ameliyatının Amacı Nedir?

Prostat Ameliyatının Amacı Nedir?

Prostatektomi olarak bilinen prostat ameliyatı, prostatın kısmen ya da tamamen çıkarılması için yapılan çeşitli prosedürler anlamına gelir. Genellikle prostatla ilgili sorunları düzeltmek için yapılır.

Prostat, mesane ile penis arasında uzanan ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Üretranın etrafını sarar ve bu nedenle büyüdüğünde idrar yolu enfeksiyonları, mesane veya böbrek hasarı gibi büyük sorunlara neden olabilir. Büyümenin nedeni ister kanser, ister daha az habis problemler olsun, tedavi büyük ölçüde aynıdır.

Prostat Ameliyatına İlişkin Tanı

Prostat bezi üreme sisteminin bir parçasıdır ve meni üretimine yardımcı olur. Prostat, artan yaşla birlikte büyüme eğilimindedir. Prostat büyümesi, 40 yaşın üzerindeki erkeklerde ve 80 üzerindeki erkeklerin % 90’da meydana gelir. Yaşlanma sürecinde hormonal değişiklikler ve hücre büyümesi prostatın şişmesine neden olarak üretranın sıkışmasına ve mesanenin tamamen boşalmasının zorlaşmasına neden olur.

İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olarak da bilinen genişlemiş prostat kanseri değildir ve kişinin prostat kanseri riskini artırmaz. Ancak bazen prostat bir soruna neden olacak kadar büyüyebilir. Buna idrar toplama, idrara çıkma zorluğu veya idrarda kan da dahildir. Bu sorunlardan bazıları ilaçlar veya yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir. Diğer durumlarda, sorunu düzeltmek için ameliyat gerekir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Prostatın Veya Prostat Çevresindeki Alanların İltihabı

Bakterilerden kaynaklanır ve genellikle antibiyotikler ve iltihap önleyici ilaçlar ile tedavi edilebilir. Dört farklı prostatit türü vardır:

  1. Kronik prostatit,
  2. Akut bakteriyel prostatit,
  3. Kronik bakteriyel prostatit
  4. Asemptomatik inflamatuar prostatit.

Bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu prostatit antibiyotiklerle tedavi edilirken, bakteriyel olmayan prostatiti olanlar için prostatın transüretral rezeksiyonu (TURP) veya prostatın transüretral vaporizasyonu (TUVP) önerilebilir.

Prostat Kanseri

Diğer bazı kanserlerin aksine, prostat kanseri daha yavaş büyüme ve daha az invaziv olma eğilimindedir. Tetikte bekleme yaygın bir uygulamadır ve kanser teşhisi konmuş bir erkeğin yayılma belirtileri açısından izlenmesini ve ortaya çıkan yeni semptomların tedavisini içerir. Prostat kanseri olan kişilerde, prostat kanserinin ilerlemesini izlemek için prostata özgü antijen (PSA) seviyeleri düzenli olarak kontrol edilecektir.

Prostat Ameliyatından Neleri Beklemelisiniz?

Prostatın genel olarak üretrayı sarma şekli göz önüne alındığında, prostat bezinin büyümesi veya iltihaplanması üretranın daralmasına neden olabilir. Bu daralma idrar akışını engelleyerek mesane ve böbrekler için sorunlara neden olabilir. Diğer tedavilerle çözülemeyen tıkanıklıklarda cerrahi en iyi seçenektir.

13 Eylül 2021
9 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al