Karbon Monoksit Nedir?

Karbon monoksit, yakıtlardaki karbonların eksik yanması sonucu oluşan kokusuz, tatsız, zehirli bir gazdır. Havadan daha hafiftir ve hem orman yangınları ve volkanik patlamalar gibi doğal olarak hem de insan kaynaklı salınır.

Bazı mı karbon monoksit salınımları, araçların dumanlarından, küçük motorlardan, sobalardan, şöminelerden ve fırınlardan kaynaklanır. Karbon monoksit veya CO, üçlü bir bağla bir arada tutulan bir karbon molekülü ve oksijen molekülünden oluşur.

Karbon monoksit, hücreleri oksijenden yoksun bırakan reaksiyonlara neden olabileceğinden, hücre metabolizmasını etkileme konusunda güçlü bir yeteneğe sahiptir.

Bu, karbon monoksitin, vücudun dokularına oksijen taşıyan hemoglobinde bulunan bir demir bileşiği olan güçlü bir şekilde bağlanma kapasitesinden gelir . Bu bağlanma, proteinlerinin işlevini değiştirebilir. Karbon monoksitin hemoglobine bağlanması, hemoglobin için oksijeninkinden 200 kat daha fazladır.

Karbon monoksit bağlandığında karboksihemoglobin oluşturur ve kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır. Ayrıca hemoglobine zaten bağlı olan oksijenin salınımını da bozar, bu nedenle dokulara salınamaz.

Karbon monoksitin vücudun sistemlerini bozmasının bir başka yolu da, miyoglobine bağlanarak ve oksijenin yerini alarak kas hücrelerindeki oksijen depolamasını azaltmaktır.

Vücudun tüm bölgeleri bu toksisiteden muzdariptir, ancak bu boğulmaya karşı en savunmasız dokular, beyin ve kalp gibi oksijeni en çok kullanan organlardır. Gelişmekte olan sinir sistemi özellikle karbon monoksite duyarlıdır. Devam eden kardiyovasküler veya solunum yolu hastalığı olan kişiler de tehlikeye girebilir ve karbon monoksitin etkileriyle savaşamayabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Ankara

Karbon monoksit ayrıca oksijen temini ile ilgisi olmayan etkiler de yaratabilir. Et işlemede, karbon monoksit miyoglobin ile reaksiyona girer ve ete kırmızı bir görünüm vererek karboksimiyoglobin oluşturur.

Üretme

Karbon monoksit hidrojen, heterojen katalizörler, saf metaller, asetik anhidrit, formik asit, metil format, üretiminde ve yüksek fırınlarda indirgeyici ajan olarak kullanılır. Yakıt ve solvent yapımında kullanılan metanol ve pestisit ve plastik yapımında kullanılan endüstriyel bir kimyasal olan fosgen de dahil olmak üzere diğer kimyasalları oluşturmak için kullanılır. Cam kesen bazı lazerlerde de kullanılmaktadır.

Tıbbi

Karbon monoksit, cilt ilaçlarında bir kimyasal olan alüminyum klorür oluşturmak için kullanılabilir. Gaz, spirometride veya akciğer fonksiyon testlerinde solunum durumunun bir göstergesi olarak kullanılır.

18 Eylül 2021
153 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al