Polikistik Over nedir, Tedavisi Nasıldır?

Polikistik Over nedir, Tedavisi Nasıldır?

Bu makalemizde siz değerli takipçilerimiz için polikistik over nedir, polikistik over belirtileri nelerdir, polikistik over tedavisi, polikistik over hamileliğe engel mi gibi ve benzeri birçok sorunun cevabını bulalım istedik.  Öncelikli olarak ne demektir? Buna bir göz atalım.

Polikistik Over Nedir?

Kadın östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan bir dengesizlik neticesinde ortaya çıkan bir durumdur. Bu dengesizlik neticesinde kadın yumurtalıklarında birçok küçük ancak iyi huylu olan kistler oluşmaya başlayacaktır. Bu duruma polikistik over denilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası

Polikistik Over  Belirtileri Nelerdir?

Bu sendromun en belirgin özelliği şiddetli ağrıların olmasıdır. Ancak ağrının dozu kişiden kişiye de değişebilir. Düzensiz olarak adet görülmesi ise bu noktada belirgin bir faktördür. Polikistik over sendromu belirtileri ilk adet döneminden sonra da görülmeye başlamasıdır. Gebe kalmadaki sıkıntılarda belirtilerden bir tanesi olarak sayılabilir. Bunların dışında ise en belirgin özellikleri aşağıdaki sıraladığımız gibi olacaktır.

  • Yüz, göğüs, karın, parmak üstü bölgelerinde tüylenme
  • Göğüslerde küçülme
  • Seste kalınlaşma
  • Saç dökülmesi
  • Akne
  • Kilo alma
  • Yoğun ağrılı regl dönemi
  • Kısırlık

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Bu hastalıkta ilk dikkat edilmesi gereken hususların başında dengeli ve sağlıklı beslenme geliyor. Düzenli olarak egzersizlerini yapan, dengeli beslenen bir kişinin adet dönemi de daha sakin geçecektir.

Doğum kontrol hapları da bu sendroma neden olabilecektir. Akne, hormon dengesizliğine engel olur ve bu haplar polikistik over sendromunu tedavi etmemekle birlikte hastalığın neden olduğu rahatsız edici belirtileri önler.

Polikistik Over Hamileliğe Engel Mi?

Bu kistler hiçbir zaman gebe kalmaya engel değildir. Gebelik öncesinde çok kolay bir şekilde tedavi edilebildiğinden dolayı planlı gebelik her zaman daha mantıklı olabilecektir. Bu hastalığın neden olduğu hormonal bozukluk tedavi edilerek gebe kalmada gerçekleşmiş olacaktır. 

Polikistik Over neden olur?

Asıl neden bilinmiyor ancak doktorlar hormonsal bozukluktan kaynaklandığını düşünüyor. Beslenmenin de etkili olduğu bu hastalık anne ya da kız kardeşte görülüyorsa olabilme ihtimalini de artırıyor. 

Bu hastalığın etkileri düzenli ve dengeli beslenme sayesinde en aza indirilebilir. Özellikle de yeşil besinler oldukça önemlidir.

09 Aralık 2019
381 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al